Добросъседските отношения остават основно условие за напредъка на държавите от Западните Балкани по пътя към членство в Европейския съюз. Това заяви председателят на Народното събрание и президент на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ) Михаела Доцова при откриването на 13-ата пленарна сесия на организацията в София. Информацията бе разпространена от Пресцентъра на Народното събрание.
По думите ѝ европейската перспектива продължава да бъде стратегическа цел за региона и най-силният стимул за реформи, укрепване на демократичните институции и задълбочаване на регионалното сътрудничество.
"В този процес парламентите носят особена отговорност, а Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ следва да продължава да бъде активен партньор в подкрепа на европейската интеграция на региона", подчерта Доцова.
Тя отбеляза, че тазгодишната сесия се провежда в годината, в която се отбелязват 30 години от създаването на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Председателят на парламента припомни, че началото на инициативата е поставено именно в София с приемането през 1996 г. на Софийската декларация за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите.
Според Михаела Доцова днешната сложна международна обстановка и нарастващите предизвикателства пред сигурността правят ролята на ПСЮИЕ още по-важна. Тя посочи, че от създаването си през 2014 г. Парламентарната асамблея се е утвърдила като значим форум за интерпарламентарен диалог, изграждане на доверие и търсене на общи решения по въпроси от регионално значение.
"Натрупаният през последните три десетилетия опит показва, че устойчивата стабилност и просперитет могат да бъдат постигнати единствено чрез диалог, взаимно уважение и сътрудничество", заяви председателят на Народното събрание.
Ръководителят на българската делегация в Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ Ангел Георгиев отбеляза, че през изминалите 30 години организацията се е утвърдила като водещ формат за регионален диалог и сътрудничество. Той изрази увереност, че духът на партньорство и споделена отговорност ще допринесе за успешното провеждане на сесията и за приемането на решения, насочени към бъдещото развитие на асамблеята.
Министърът на външните работи Велислава Петрова определи ПСЮИЕ като една от най-устойчивите регионални инициативи за укрепване на стабилността, доверието и сътрудничеството в Югоизточна Европа.
Според нея темата на пленарната сесия - "Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ: интерпарламентарен диалог, укрепване на добросъседството и европейската перспектива на региона" - е призив към гражданите на региона, към Европа и към света, че единството е стратегически ресурс и път към устойчиво развитие.
Велислава Петрова подчерта и значението на активното парламентарно измерение в рамките на ПСЮИЕ. "Парламентите са институциите, които осигуряват демократичната легитимност на регионалния диалог, гарантират устойчивостта на поетите ангажименти и превръщат политическите решения в реални политики", заяви тя.
Участниците във форума обсъждат възможностите за задълбочаване на регионалното сътрудничество и се очаква да приемат заключителна декларация, потвърждаваща ангажимента към мира, стабилността и европейската перспектива на Югоизточна Европа.
USD
CHF
GBP