Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски обяви в събота, че заминава за Брюксел във вторник и се връща в четвъртък, съобщава МКД. По думите му, посланията оттам не са толкова ясни, но македонското послание е ясно - направили са достатъчно, както никоя друга страна в Европейския съюз (ЕС).

"Ние ще продължим да насърчаваме европейските ценности, ще си напишем домашното, ако те са готови да намерят конструктивно решение и да продължат по правилния път, винаги сме готови да отговорим положително на такова искане, в противен случай мога да заключа, че ние като една държава, Балканите, за съжаление не са във фокуса на тази брюкселска администрация", каза Мицкоски.

За РСМ българското вето е болезнена пречка по пътя към ЕС

За РСМ българското вето е болезнена пречка по пътя към ЕС

Това каза в понеделник външният министър Тимчо Муцунски

Той подчерта, че Македония има напълно хармонизирана външна и отбранителна политика с ЕС. Той припомни, че министърът на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски я е подписал с върховния представител на ЕС, който сега не е в новата администрация.

"Правим реформите в съответствие с мониторинга на Европа и ще продължим така. В Брюксел има политици, които са решили да бъдат заложници на политици които все още мислят в Средновековието, вместо да гледат към 21-ви и 22-ри век. Ние нямаме намерение да правим повече отстъпки, докато сме в правителството, отсече той.

Той припомни, че България, а по-рано и Гърция, вече наложиха вето на Скопие. Според него сега въпросът сега е дали, ако веднъж се създаде прецедент, това става практика.

Виждаме, посочи Мицкоски, че това става практика там и води ЕС там, където не трябва, всеки ден някой налага вето на някого и поставя някакъв ултиматум и това не е добре.

Николоски: РСМ не вярва, че ЕС има ясна стратегия за разширяването

Николоски: РСМ не вярва, че ЕС има ясна стратегия за разширяването

Никой не е наивен да влезе в българската игра на безкрайни условия и налагане на вето

Правителство на Република Северна Македония остава фокусирано върху реформите, върху осигуряването на по-добри условия на живот за гражданите, а основната цел остава пълноправното членство в Европейския съюз. Това декларира премиерът миналата седмица.

Той проведе срещи с новия еврокомисар по разширяване Марта Кос,  новия председател на Европейския съвет Антониу Коща и Мирослав Лайчак, специален представител на Европейския съюз (ЕС) за Западните Балкани и диалога Белград-Прищина. По негови думи срещите са протекли в "изключително приятелска, сърдечна и градивна атмосфера". 

"Обсъдихме всичко, което до момента сме имали като предизвикателство в миналото. Всичко, от което е трябвало да се откажем в името на европейските ценности, но същевременно потвърдихме, че не приемаме ултиматуми, че сме готови да разговаряме толкова, колкото е необходимо, за да намерим начин да отворим първия клъстер, бързо да преминем през преговорния процес и да станем държава членка на Европейския съюз", подчертава Мицкоски.

Той уверява, че македонското правителство остава ангажирано с осигуряването на по-добър живот за своите граждани и като част от тази програма е "нашето пълно вдъхновение да бъдем част от европейското семейство".

РСМ и ЕС обсъдиха преодоляването на пречките пред членството

РСМ и ЕС обсъдиха преодоляването на пречките пред членството

Основна пречка остава българското вето

Президентът на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска заяви през ноември, че очаква разрешаване на спора с България до края на годината.