Много от най-големите страни замърсители в света изпуснаха крайния срок на ООН за определяне на нови климатични цели, тъй като усилията за ограничаване на глобалното затопляне са подложени на натиск след избирането на президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава "Ройтерс".
Близо 200-те държави, подписали Парижкото споразумение, са изправени пред краен срок днес, за да представят на ООН нови национални планове за климата, в които се посочва как възнамеряват да намалят емисиите до 2035 г.
Към тази сутрин много от най-големите замърсители в света - сред които Китай, Индия и Европейският съюз - не са направили това.
"Обществеността има право да очаква силна реакция от своите правителства на факта, че глобалното затопляне вече е достигнало 1,5 °C за цяла година, но ние не сме видели почти нищо реално съществено", изтъкна Бил Хеър, главен изпълнителен директор на института за наука и политика Climate Analytics.
Парижкото споразумение за климата от 2015 г. задължава страните да се опитват да избегнат глобалното затопляне, надхвърлящо 1,5 °C над прединдустриалните нива. Досегашните действия са далеч от дълбоките съкращения на емисиите, които биха постигнали това. Миналата година беше първата, която надхвърли 1,5 °C на затопляне.
Големите икономики, които обявиха нови планове за климата, включват САЩ, Великобритания, Бразилия, Япония и Канада - въпреки че се очаква Тръмп да се откаже от приноса на САЩ от времето на Байдън.
Миналия месец Тръмп нареди на САЩ да се оттеглят от Парижкото споразумение и спря някои федерални разходи за чиста енергия.
Ръководителят на ООН по въпросите на климата Саймън Стийл миналата седмица заяви, че повечето страни са посочили, че все още ще представят плановете си тази година.
"Държавите приемат това изключително сериозно, което не е изненадващо, като се има предвид, че тези планове ще бъдат от ключово значение за това каква част от бума от 2 трилиона долара правителствата могат да осигурят", отбеляза Стийл, позовавайки се на средствата, инвестирани в световен мащаб в чиста енергия и инфраструктура миналата година.
"Така че отделянето на малко повече време, за да се гарантира, че тези планове са първокласни, има смисъл", добави той.
Пропуснатият краен срок обаче засилва опасенията, че действията в областта на климата са отпаднали от дневния ред на правителствата, като някои служители сигнализират, че обратният завой на САЩ по отношение на политиката в областта на климата пречи на усилията на други държави.
Ръководителят на ЕС по въпросите на климата Вопке Хукстра миналия месец заяви, че цикълът на създаване на политики на блока не съответства на крайния срок на ООН, но Брюксел ще има готов план за срещата на върха на ООН за климата COP30 през ноември.
Индия все още не е завършила проучванията, необходими за изготвянето на нейния климатичен план, уточни правителствен служител.
Китай ще публикува своя климатичен план "своевременно", увери говорител на външното министерство.
Говорител на министерството на околната среда на Индонезия пък посочи, че министерството очаква инструкции от кабинета на президента за представяне на своята климатична цел.