Съединените щати си поставиха амбициозна нова цел за намаляване на емисиите на парникови газове в рамките на Парижкото споразумение - 61%-66% под нивата от 2005 г. до 2035 г. Според служители на администрацията на Джо Байдън, тази цел е постижима, дори ако бъдещата администрация на Доналд Тръмп промени федералните климатични политики, предава "Ройтерс".
Новият "национално определен принос" (NDC) отразява положителния ефект на Закона за намаляване на инфлацията и законодателството за инфраструктура върху декарбонизацията на американската икономика, както и усилията на отделни щати.
"Инвестициите ни в тази администрация са устойчиви и ще продължат да носят ползи за икономиката и климата", заяви Джон Подеста, старши съветник на Байдън по климатичната политика. Той изрази увереност в способността на страната да изпълни новите климатични ангажименти, въпреки потенциални промени в политическия курс.
Според Парижкото споразумение държавите трябва да представят обновени и засилени планове за действие по климата до февруари 2025 г., които да съответстват на глобалната цел за ограничаване на затоплянето до 1,5°C.
Преходният екип на Тръмп не коментира новата цел, но избраният президент вече заяви, че обмисля ново изтегляне на САЩ от споразумението.
Съобщава се, че екипът на Тръмп предлага радикални промени, включително прекратяване на подкрепата за електрически превозни средства и облагане на материали за батерии. Тръмп водеше кампания с акцент върху изкопаемите горива вместо възобновяемите източници на енергия.
Въпреки това, коалиция от 24 щата, включително Ню Йорк и Калифорния, се ангажира да спазва целите на Парижкото споразумение. Колективната им цел е синхронизирана с новия национален ангажимент от 61%-66%.
Според изследователската група Rhodium Group, САЩ все още изостават от предишната си цел за намаляване на емисиите с 50%-52% до 2030 г. Проучвания показват, че при сегашните политики страната може да постигне 46% намаление до 2035 г.