Кишинев привиква руския посланик за обяснение защо Москва планира да разкрие шест избирателни секции в Молдова за президентските избори в Русия тази седмица вместо договорената една, съобщава "Ройтерс".
Министерството на външните работи на страната посочи, че на руския посланик Олег Васнецов е било наредено да се яви във ведомството днес.
Отбелязва се, че той ще бъде помолен да обясни съобщенията в медиите, че шест избирателни секции ще бъдат разкрити в Приднестровието - проруски сепаратистки регион.
Според Молдова това е в противоречие със споразумението за разкриване на единна секция в руското посолство в Кишинев - столицата на бившата съветска страна, която се намира между Украйна и Румъния.
Руснаците гласуват на президентски избори от 15 до 17 март, на които действащият президент Владимир Путин почти сигурно ще спечели срещу останалите трима претенденти, нито един от които не го е критикувал.
Проруският президент на Молдова Мая Санду осъди нахлуването на руските сили в Украйна, обвини Кремъл в заговор за преврат, за да я свали от власт, и посочи Русия като най-голямата заплаха за суверенитета на страната си.
На свой ред Русия обвинява Санду в насърчаване на антируски настроения и отхвърля опита ѝ да осигури членство за страната си в Европейския съюз като разрушителен.
Приднестровието се отдели от Молдова по време на разпадането на Съветския съюз, проведе кратка война срещу новата независима държава и остана на източната граница на страната повече от три десетилетия без практически никакво насилие или безредици. Около 1500 руски "миротворци" остават на територията.
Оазу Нантой, член на парламента от партията на Санду, заяви, че решението за разкриване на избирателни секции без разрешение е само последното от многобройните провокативни руски действия.
"Това е пример за провокативните действия, които Москва използва, за да обвини Молдова в русофобия, в нарушаване на човешките права на руските граждани и в следване на стъпките на сценария в Киев", подчерта той.
Приднестровието отдавна се разглежда като възможна конфликтна точка около Украйна и войната засили напрежението в региона.
Напрежението се засилва и от налагането на мита от централните власти в Кишинев върху стоките, влизащи и напускащи анклава.
Молдова е изправена и пред друга регионална заплаха от южната си област Гагаузия, населена предимно с етнически турци. Лидерът на региона, подкрепян от бизнесмен в изгнание, който е осъден задочно за измама, редовно насърчава по-близки връзки с Русия и миналата седмица се срещна с лидера на Кремъл.
projekt
на 12.03.2024 в 08:26:23 #1мда.....в момента Русия е идеалния враг за всички накъдрени и крадливи политици по света. който не е доволен веднага обвинява Русия и Путин че стои зад атаките срещу него. помните ли хората които протестираха срещу корупцията и грабежите на ГЕРБ, разпадащите се магистрали, проблемите в правосъдната система.....е оказа се че хората които протестират са агенти на Русия сега всички виждаме как магистрали на 2-3-4 години са целите в дупки, но се оказа че Путин е виновен. всички виждаме скандалите с хора като "нотариуса" и "еврото", но се оказа че отново Путин е виновен, нищо че това са хора назначени от ГЕРБ и съгласувани с "посолството" на САЩ. нищо. Путин е виновен. та и другарката от Молдова. кражби, грабежи, далавери. за толкова години преди войната в Украйна, какво пречеше на Молдова да стане икономическа сила.........кражби и далаверри. какво пречеше на България да стане икономическа сила.....кражби и далавери. тук излиза някой и реве че Русия била виновна......алоу......всички прокурори, съдии, полицаи, министри и т.н. се съгласуват и назначават от САЩ. за какво е виновен Путин че назначения от САЩ главен прокурор на България не си върши работата. съдии и прокурори ходят на о бучения в САЩ, а не в Русия. с какво е виновна Русия че назначението от САШ в България не си вършат работата или това е тяхната работа - кражби, политическа корупция, източване на държавата с поръчки към САЩ на услуги, оръжия......ТЕЦ-ове..... преди години на това му се казваше рекет, сега му се казва "партньорство"