От 1 юли 2010 година ще функционира единно митническо пространство, което ще се простира над Русия, Беларус и Кахастан.
За това са се договорили тримата държавни ръководители Медведев, Лукашенко и Назърбаев. Те се надяват след като заработи ефективно митническият съюз да привлече и други участници. Интерес към включване към съюза вече изрази и Киргизстан.
В речта си пред участниците в срещата на „ЕврАзЕС" президентът на Беларус Александър Лукашенко пръв обяви новината.
„Ако тези механизми покажат своята ефективност, то митническият съюз ще се устреми и към други държави", добави белоруският лидер.
По думите му следващия етап ще бъде създаването на единно икономическо пространство между трите държави. Без да конкретизира срокове за това, Лукашенко посочи, че това ще бъде тема на разговор на среща, планирана за 18 декември.
По думите на президента по редица въпроси е трябва да се правят сериозни компромиси и има решения, които са били „тежки за взимане" от страна на Беларус.
„Редица решения бяха особено чувствителни за белоруската страна и но от всички тях ще има положителен ефект", цитира думите на Лукашенко ИТАР-ТАСС.
Той допълва, че разчита в крайна сметка да се постигне баланс на интересите в името на зачитане на интересите на всички страни и най-вече на обществото.
Руският президент Дмитрий Медведев съобщи само, че са съгласувани всички документи, необходими за създаването на този съюз. И той потвърди ангажимента на страните да обмислят създаването на общ застрахователен пазар, както и за допълнителни форми на икономическо сътрудничество.
Медведев не уточни обаче кога точно ще започне да действа митническия съюз, въпреки и че не отрече по-рано разпространената дата - 1 януари 2010 година.
След влизане в сила на договорения Митнически кодекс трите страни ще представляват единна митническа територия, посочва Медведев, но без да дава подробности по подписаните споразумения.
Експерти отбелязват, че по време на преговорите и дори и след подписването на документите могат да възникнат неочаквани трудности.
Те припомнят, че Лукашенко неотдавна изрази недоволство от положението на Беларус в съюз. Анализаторите също така се съмняват, че Москва, Минск и Астана бързо ще могат да унифицират своите тарифи. Най-далеч от трите държави е Казахстан.
Един от сериозните проблеми пред създаването и функционирането на такъв съюз се явява въпросът за встъпването на Русия в Световната търговска организация.
В последно време представителите на руското ръководство дадоха противоречиви оценки за готовността на Москва да подаде заявление за членство. Най-големият въпрос е дали Русия ще подаде еднолично заявление или в рамките на митническия съюз.
Ако заявлението бъде подадено от името на трите държави,то може да срещне сериозни отпор на страните членки на Европейския съюз, които гледат отдавна с подозрение създаването на една такава регионална организация.
От друга стана трите стани се надяват да извлекат от споразумението по между си немалка икономически изгода. Икономисти отбелязват, че интеграцията на Русия, Беларус и Казахстан може към 2015 година да обезпечи ръст на брутния им вътрешен продукт с 15% в сравнение с 2009 година.
USD
CHF
GBP
thunderlord
на 27.11.2009 в 19:10:59 #42Tengrianin Върховен бог на скитите ...не е Тангра...много поздрави на Добрев и компания

thunderlord
на 27.11.2009 в 19:08:34 #41Дидке...ето ти го и на ингилизки.... The share of foreign trade in country’s GDP is around 125%. Due to the structure of its industry, Belarusian relies heavily on Russia and other CIS countries both for export markets as well as supply of raw materials and energy. Two-thirds of Belarusian exports go to Russia. The top three export partners of Belarus are: Russia, the Netherlands, the United Kingdom. It mainly exports mineral fuels & oils, vehicles, fertilizers, machinery and iron & steel.

ko4o
на 27.11.2009 в 19:07:38 #40Чакай,чакай,ти да не си роднина на Борат,втасахме я...
нешо
на 27.11.2009 в 19:05:27 #3915 трилиона долара БВП естествено.
нешо
на 27.11.2009 в 19:04:20 #38Та казваш общия БВП на трите държави от 1 трилион и 800 милиарда долара е конкуренция на ЕС с общ БВП 15 милиарда долара.И население от 160 милиона е конкурунция на население от 500 милиона.Ти си просто за преглед при психиатър.
Tengrianin
на 27.11.2009 в 19:04:07 #37Назърбаев е тенгрианин. Без много шум там си изграждат националната държава и народа им просперира. За ужас на коените, финансирали "бурат". Без много шум си възраждат древната вяра, дадена им от сахите, нашите българи-скити преди няколко хилядолетия. След години, като си възстановим нашата Държавност, казахите ще са първи да ни поздравят с "Да бъде с вас Тангра"
ko4o
на 27.11.2009 в 19:03:08 #3674. БулаваSSNX30 | 27.11.2009 20:47 73. БулаваSSNX30 | 27.11.2009 20:45 70. БулаваSSNX30 | 27.11.2009 20:44 Кажи нещо свое,не използвай готови текстове,че той компютъра по бавно загрява от тебя,дружище...И се скрий вече,че зацапа свещите...
нешо
на 27.11.2009 в 18:49:59 #35И?Преписа отнякъде история на Казахстан.и какво от това.
нешо
на 27.11.2009 в 18:44:59 #34Буламач-да не би да предстои нападение над България от Мужикстан,та искаш да ме спасяваш.Само че са им къси ръчичките на мужиците.
ko4o
на 27.11.2009 в 18:42:08 #33Имаше една песничка: Москва,Калкута,Лос Анджелис,обеденилис в один колхоз... Сега е нещо такова-от пръдня боя...Булавич,твоето мнение е същото,предполагам...
нешо
на 27.11.2009 в 18:41:54 #32СССР е държавата,която е избила най-много собствени граждани по ГУЛАГ,в чистките и при колективизацията.И пак имао малоумници да говорят че било много хубаво.Ми то тогава е било много хубаво и монголското робство,защото монголите са избили стотици пъти по-малко руснаци от комунистите.
dddddd
на 27.11.2009 в 18:41:37 #31БулаваSSNX30 | 27.11.2009 20:38 Владимир Путин: "Разпадането на СССР бе най-голямата човешка трагедия в историята на ХХ век" Путин е съветски идиот. Описан е и от руски класици.
thunderlord
на 27.11.2009 в 18:40:46 #30В 2008 экспорт из Белоруссии составил 33 млрд долл. Основные покупатели — Россия 32,2 %, Нидерланды 16,9 %, Украина 8,5 %.
dddddd
на 27.11.2009 в 18:40:22 #29Булава, виж сега, на Лукашенко са му дали преводни рубли, това е работата. Точно преди газовата криза. Всичко това пак се трупа на московска сметка и е много смешно как се палиш за нови съюзи. И пак не казваш за Турция, ще я приемате ли или не?
нешо
на 27.11.2009 в 18:38:23 #28Какво коносолидиране бе буламач?единствено това чеа Беларус е авторитарна държава начело с Лукашенко ги сближава с Русия.Ама ти като си роб за теб свободата е неразбираемо понятие.важно е да лижеш нечий задник и той отвреме на време да ти подхвърля огризки.
dddddd
на 27.11.2009 в 18:35:25 #27Булава, да ти имам пътечката.
dddddd
на 27.11.2009 в 18:33:47 #26Беларус изнася мотокултиватори и направо разбива пазара, милиарди милиарди.

нешо
на 27.11.2009 в 18:32:39 #25Като е толкова хубава Русия защо се отцепиха всички 14 държави от нея?Защо не останаха в рамките на Русия.А тепърва ще се отцепват кавказките републики и Татарстан на първо време.
dddddd
на 27.11.2009 в 18:32:30 #24Тандъре, знаем за беларуските трактори и толкова. Я да видим колко трактора са 6 милиарда. Та какво изнася Беларус, че на холандците им трябват други работи, но щом са трактори?

thunderlord
на 27.11.2009 в 18:31:03 #23Какво изнася Беларус за Холандия? Каквото произвеждат дидке...трактори, автомобили и машинария
