Руското външно министерство обясни пред ТАСС механизма за създаване на временни администрации в Украйна чрез ООН, предложен по-рано от руския президент Владимир Путин.

Директорът на Департамента за международни организации на руското външно министерство Кирил Логвинов отбеляза, че подобни прецеденти е имало в историята, така че Русия или посредниците след преговорите логично биха могли да подадат такова искане до организацията.

Дипломатът подчерта, че има прецеденти за създаване на временни международни администрации в засегнатите от конфликти територии чрез ООН, а предаването на територии под временно управление на световната организация, както припомни Путин, е станало в Камбоджа, Източен Тимор, както и в Източна Славония, Бараня и Западен Срем.

Медведев: Няма какво да уважаваме в управлението на Украйна

Медведев: Няма какво да уважаваме в управлението на Украйна

Като отговор на изявлението на ООН за временно управление в Киев

"Искам да отбележа, че в ООН официално не е създаден единен механизъм за създаване на такива администрации, отбеляза Логвинов. Въз основа на историческия опит прехвърлянето на територии обикновено включваше няколко етапа и изискваше спазването на редица условия. Така във всички споменати случаи първата стъпка беше постигането на споразумение между страните в конфликта - пряко или чрез посредници - за съответното прехвърляне на правомощия към ООН.

Редът на необходимите последващи действия, тяхното конкретно съдържание, могат сами по себе си да бъдат предмет на преговори между страните. След това трябва да последва обжалване до Световната организация. То може да бъде под формата на писмо или от една страна или страни в конфликта, или от посредници до председателя на Съвета за сигурност на ООН или неговия генерален секретар с искане за създаване на временна международна администрация".

Киев за плана на Путин за външно управление на Украйна: Да си изпие хапчетата
Обновена

Киев за плана на Путин за външно управление на Украйна: Да си изпие хапчетата

Дмитро Литвин, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, препоръча на руския лидер да се осъзнае

Дипломатът обясни, че писмото може да съдържа договорените общи параметри на споразумението, включително под формата на приложение, ако те са изготвени в писмен вид.

"Максимално възможното детайлизиране на такива параметри, включително въпроса за временната администрация, до голяма степен осигури бързото разглеждане на въпроса в стените на ООН", продължи Логвинов.

Освен това се предполага, че Съветът за сигурност дава пряка инструкция на генералния секретар да разработи конкретни условия за временно управление, като се вземат предвид договорените параметри на уреждането. Инструкцията може да бъде дадена под формата на резолюция на Съвета за сигурност или под формата на друг документ (например изявление или писмо от председателя на Съвета за сигурност). Инструкцията трябва да получи подкрепата на членовете на Съвета, включително преди всичко постоянните.

Проектодокументът може да бъде представен от всеки от неговите членове." След това, както отбеляза дипломатът, в определения срок генералният секретар изготвя доклад за параметрите на временната администрация (по-специално за щатното разписание и бюджета). "Съветът за сигурност на ООН разглежда предложенията от доклада и взема окончателно решение за създаването на временна администрация - под формата на своя резолюция или друг документ, което отново предполага съгласието на нейните членове, включително постоянните", обобщи Логвинов.

Припомняме, че руският президент по-рано, разговаряйки с моряците от подводницата "Архангелск", заяви, че международната практика предполага възможността за въвеждане на външно управление, което ще отвори пътя към легитимни преговори относно украинското уреждане. Той припомни прецедентите на външно управление под егидата на ООН в Източен Тимор, Нова Гвинея и части от бивша Югославия.

Путин отбеляза, че възможността за въвеждане на временно управление в Украйна може да се обсъди под егидата на ООН със САЩ, европейските страни, както и с партньори и приятели на Русия.

ЕС склонен да премахне санкциите, ако Путин изведе армията си от Украйна

ЕС склонен да премахне санкциите, ако Путин изведе армията си от Украйна

Кремъл търгува санкциите срещу спирането на ударите срещу граждански обекти

Идеята обаче бе отхвърлена и от Киев, и от ООН, и от ЕС, като се подчерта, че Украйна има управление и смяната му може да бъде решена само от украинците. 

Москва не приема властите в Киев за легитимни и отказва да преговаря с тях. 

По-рано украинските власти вече обясниха защо Володимир Зеленски все още е президент.