Експерти по ядреното възпиране критикуват предположение в политически доклад, изготвен за Министерството на отбраната на Украйна, според който страната може да се сдобие с ядрени оръжия, ако Западът реши да спре военната помощ. Докладът е цитиран от британския вестник Times.

В него се казва, че Украйна, теоретично, ако военните доставки от Съединените щати бъдат прекратени, може доста бързо да създаде плутониево ядрено оръжие, като вземе материал от отработено гориво от своите атомни електроцентрали.

"Създаването на проста атомна бомба, както направиха Съединените щати с проекта Манхатън, не би било трудна задача 80 години по-късно", цитира вестникът документа.

В доклада се посочва, че Украйна разполага с приблизително седем тона плутоний.

Междувременно, както написа в социалната мрежа X ръководителят на руския проект за ядрени оръжия Павел Подвиг, "този плутоний е отработено ядрено гориво и за да го преработите в оръжеен клас, ви е необходим завод за преработка, какъвто не съществува в Украйна."

Подвиг също отбеляза, че Украйна има така наречените "гаранции на МААЕ" - набор от мерки на Международната агенция за атомна енергия за надзор на изпълнението на Договора за неразпространение на ядрени оръжия.

Украйна наистина е обект на голямо внимание на МААЕ, но по друга причина - инспекторите на агенцията наблюдават ситуацията в трите атомни електроцентрали в страната. През септември агенцията разшири мисията, като увеличи броя на инспекторите за наблюдение на условията в електрическите подстанции, които са свързани с атомни електроцентрали.

Във всеки случай представители на МААЕ присъстват в ядрените енергийни съоръжения в Украйна и би било много трудно да се скрие дейността, описана в доклада.

На свой ред американският експерт, професор в Центъра за неразпространение на оръжия за масово унищожение "Джеймс Мартин" Джефри Луис смята , че Украйна потенциално може да построи такъв завод, но на практика това ще изисква дълго време и големи инвестиции.

В същото време подобна централа би станала мишена за руските удари, а ако се опитат да я поставят под земята, това допълнително ще усложни проекта и ще го оскъпи още повече.

Зеленски увери, че Украйна не се готви да се сдобие с ядрено оръжие

Зеленски увери, че Украйна не се готви да се сдобие с ядрено оръжие

Киев иска гаранции за своята сигурност

Миналия месец президентът Зеленски каза, че е казал на Тръмп, че Украйна ще се нуждае от ядрени оръжия, за да гарантира сигурността на страната му, ако тя бъде възпрепятствана да се присъедини към НАТО, както президентът Путин поиска. По-късно Зеленски каза, че е имал предвид, че няма алтернативна гаранция за сигурност, а оттогава украинските власти отричат ​​Киев да обмисля ядрено превъоръжаване.

Документът, който е публикуван от Центъра за изследвания на армията, конверсията и разоръжаването, влиятелен украински военен мозъчен тръст, беше споделен със заместник-министъра на отбраната на страната и трябва да бъде представен в сряда на конференция, на която вероятно ще присъстват министрите на Украйна за отбранителни и стратегически индустрии.

Той не е одобрен от правителството в Киев, но определя правното основание, съгласно което Украйна може да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрено оръжие (ДНЯО), чиято ратификация зависи от гаранциите за сигурност, дадени от САЩ, Обединеното кралство и Русия през 1994 г. Будапещенски меморандум. В споразумението се посочва, че Украйна ще предаде ядрения си арсенал от 1734 стратегически бойни глави в замяна на обещанието за защита.

"Нарушаването на меморандума от ядрената Руска федерация дава формални основания за оттегляне от ДНЯО и морални причини за преразглеждане на неядрения избор, направен в началото на 1994 г.", се казва в документа.

Бърз мир в Украйна – миражът на Тръмп

Бърз мир в Украйна – миражът на Тръмп

Забиването на нож в гърдите на Украйна е може би в някои отношения за предпочитане пред това Джо Байдън да й забие нож в гърба

Руските войски набират скорост, докато напредват в района на Донбас в Източна Украйна, а Тръмп обеща да намали военната помощ на САЩ, освен ако Киев не се подчини на мирни преговори с Путин. Браян Ланза, съветник на Тръмп, вече каза, че Украйна ще трябва да предаде Крим. Тази седмица Доналд Тръмп-младши се подигра на Зеленски , публикувайки на X: "Имате 38 дни преди да загубите джобните си."

Украинските сили са силно зависими от американското оръжие и всяко намаляване на потока от западни оръжия в страната, да не говорим за пълно ограничаване, би имало катастрофални последици на бойното поле. Тази реалност тласка украинците да потърсят начин да вземат нещата в свои ръце.

"Трябва да разберете, че сме изправени пред екзистенциално предизвикателство. Ако руснаците превземат Украйна, милиони украинци ще бъдат убити под окупация", каза Валентин Бадрак, директор на центъра, издал вестника. "Има милиони от нас, които предпочитат да се изправят лице в лице със смъртта, отколкото да отидат в ГУЛАГ." 

Западни експерти смятат, че на Украйна ще са нужни поне пет години, за да разработи ядрено оръжие и подходящ носител, но Бадрак настоява, че на Украйна й остава по-малко от година от изграждането на собствени балистични ракети. "След шест месеца Украйна ще може да покаже, че разполага с балистични ракети с голям обсег: ще имаме ракети с обсег от 1000 км", каза Бадрак.

ISW: Кремъл все така иска да диктува условията за мир с Киев

ISW: Кремъл все така иска да диктува условията за мир с Киев

И се стреми да си постеле условия преди новата администрация в Белия дом