Въоръжените конфликти в страните от Африка могат да се обяснят и с въздействието на климата и климатичните промени.
Промените в климата, които се очакват в резултата на глобалното затопляне, ще доведат до повече и по-силни и трагични конфликти в Африка, предупреждават анализатори.
Когато в Африка се отбелязват високи температури - вероятността от избухване на въоръжени сблъсъци скача.
Именно в горещите години голяма част от населението започва да изпитва сериозни трудности с прехраната, което води до миграционни процеси.
Тревожното обаче е, че в следващите 20 години все по-често може да се очаква да възниква напрежение, свързано с миграционни вълни.
Изследването за Черния континент е публикувано в изданието на американската Академия на науките и проследява развитието на войните и въоръжените сблъсъци през годините, пише БиБиСи.
Климатичните фактори, по мнението на авторите, лежат в основата на няколко от големите конфликтни точки в Африка.
Като пример те посочват въоръжените действия в суданската провинция Дарфур, където загинаха повече от 200 000 души, а 2 милиона местни жители бяха принудени да напуснат родните места и да станат бежанци.
Конкретните данни и съпоставката между цифрите за периода между 1981 и 2002 година също показва, че има пряка връзка между температурите и количеството на жертвите.
В годините с по-високи температури - броят на жертвите нараства значително.
Прогнозите на анализаторите са че в следващите 20 години конфликтите на континента ще се случват два пъти по-често. Дори и към тези анализи се включи и прогностиката за ръста на населението и икономическото развитие, повишаването на температурите ще остане основният фактор, който ще влия върху сигурността.
На световния конгрес в Копенхаген, който ще се проведе през декември, предстои да се вземе решение за обема на финансиране на страните от Африка и тяхната подготовка за климатичните промени.
Според авторите на доклада, тяхното изследване е достатъчно силен аргумент, за да се увеличи отпусканата на Африка помощ.
Но най-вече трябва да се помогне в създаването и отглеждането на селскостопански култури, устойчиви на горещина.
Nigel
на 25.11.2009 в 18:40:18 #7ХХХ, ти къде си бил в Африка? Не се заяждам, питам от любопитствор защото и аз съм пообиколил и имам специфично не-"политкоректно" мнение за африканците. '
'
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/violent.gif?_=1446728989)
XXX
на 25.11.2009 в 17:19:08 #6Всичко ви е ясно на вас комундетата, особено тези на комсомолска възраст, страшни сте. За всичко са виновни империалистите, и точка.
Никой от вас не е стъпвал в Африка, повечето са виждали негър само по телевизията, ама знаете как да ги оправите всичките африканци.
Браво, дерзайте........ ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
Astarot
на 25.11.2009 в 10:47:04 #5Пълни глупости са, че климатът пречи на Африка да се самоизхранва, още по-малко, че това е причина за войните. Всичко са гадни политически инсинуации от страна на Големите. Африка е икономически поробена. Всеки доходен бизнес и добив се държи от Европейски и Американски компании и печалбите са за тях. Да не би Бразилия, която е на същата географска ширина като Африка, да не е една от най-бързо набиращите мощ икономики в Света? Проблемът на Африка е, че ресурсите са разпределени неравномерно, което е нормално поради различните ширини, на които са разположени държавите. А също така и, че ресурсите на Африка се източват, за да поддържат високия жизнен стандарт на дебели чичковци и лелки с англо-саксонски и семитски имена... Или както е известен политическия принцип още от римски времена: "Да го д*хат бедните!"
иванчо
на 25.11.2009 в 10:20:06 #4Бай Иванеееее, за да ядеш краставицата трябва не само топлина , а почва и вода. Анадънмъ!
Obi-Wan
на 25.11.2009 в 06:11:04 #3Тука голямо триене е падало..
![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_eek.gif?_=1446728989)
Baj Ivan
на 25.11.2009 в 05:11:17 #2Тези мързеливци могат да имат по вече от две реколти годишно?!
LeBaron
на 24.11.2009 в 22:11:07 #1Жалко за света, жалко за народите, за цивилизацията. Това доказва една стара максима, че всеки умен е малко прост. Същото важи за нас хората.