Въоръжените конфликти в страните от Африка могат да се обяснят и с въздействието на климата и климатичните промени.

Промените в климата, които се очакват в резултата на глобалното затопляне, ще доведат до повече и по-силни и трагични конфликти в Африка, предупреждават анализатори.

Когато в Африка се отбелязват високи температури - вероятността от избухване на въоръжени сблъсъци скача.

Именно в горещите години голяма част от населението започва да изпитва сериозни трудности с прехраната, което води до миграционни процеси.

Тревожното обаче е, че в следващите 20 години все по-често може да се очаква да възниква напрежение, свързано с миграционни вълни.

Изследването за Черния континент е публикувано в изданието на американската Академия на науките и проследява развитието на войните и въоръжените сблъсъци през годините, пише БиБиСи.

Климатичните фактори, по мнението на авторите, лежат в основата на няколко от големите конфликтни точки в Африка.

Като пример те посочват въоръжените действия в суданската провинция Дарфур, където загинаха повече от 200 000 души, а 2 милиона местни жители бяха принудени да напуснат родните места и да станат бежанци.

Конкретните данни и съпоставката между цифрите за периода между 1981 и 2002 година също показва, че има пряка връзка между температурите и количеството на жертвите. 
В годините с по-високи температури - броят на жертвите нараства значително.

Прогнозите на анализаторите са че в следващите 20 години конфликтите на континента ще се случват два пъти по-често. Дори и към тези анализи се включи и прогностиката за ръста на населението и икономическото развитие, повишаването на температурите ще остане основният фактор, който ще влия върху сигурността.

На световния конгрес в Копенхаген, който ще се проведе през декември, предстои да се вземе решение за обема на финансиране на страните от Африка и тяхната подготовка за климатичните промени.

Според авторите на доклада, тяхното изследване е достатъчно силен аргумент, за да се увеличи отпусканата на Африка помощ.
Но най-вече трябва да се помогне в създаването и отглеждането на селскостопански култури, устойчиви на горещина.