Румъния се подготвя да затвори повече от 30 гранични пункта на 1 януари 2025 г. - денят, в който страната ще се присъедини към Шенгенското пространство по суша.
Това пише румънската "Економедия".
Това съдържа проект на правителствено решение, публикуван за обществено обсъждане на уебсайта на Министерството на вътрешните работи.
По инициатива на Министерството на вътрешните работи, с оглед на необходимостта от предприемане на незабавни мерки за изпълнение на Решението на Съвета на Европейския съюз от 12 декември 2024 г., с което от 1 януари 2025 г. се премахва контролът на лица на вътрешните сухопътни граници между България и Унгария, съответно Румъния, се казва в мотивите към документа.
Най-много гранични пункта ще се затворят по границата с Унгария, следвани от тези с България.
Румънското правителство посочва, че премахването на контрола по вътрешните граници предполага необходимостта от засилване на мерките за гарантиране на обществения ред и сигурност, като се има предвид, че понастоящем Румъния се сблъсква с широк спектър от нелегална миграция, предвид географското ѝ положение в пресечната точка на Изтока - като отправна точка за мигранти - и Запада - като дестинация за нелегална миграция.
Според документа "трансграничното сътрудничество в областта на правоприлагането е от съществено значение за справяне със заплахите за сигурността и за осигуряване на гладкото функциониране на Шенгенското пространство.
От съществено значение е да се предотврати възможността хората да избягват органите, като просто пътуват от една държава членка в друга. Трансграничното сътрудничество между румънските, унгарските и българските гранични органи ще спомогне за подобряване на предотвратяването, разкриването и разследването на престъпни деяния в Шенгенското пространство.
Това засилено сътрудничество включва трансгранични действия между държавите членки, като например трансгранично преследване и трансгранично наблюдение, както и транснационални действия, като например съвместни операции, които включват изпращане на гранични служители на временни мисии в други държави членки.
Съществуващото оборудване и съоръжения на въпросните държавни гранични контролно-пропускателни пунктове ще се използват в рамките на институциите, които ги притежават, в зависимост от оперативните нужди, или ще бъдат предмет на законовите разпоредби. Граничният контролно-пропускателен пункт Калафат, окръг Долж, в режим на пристанище, остава отворен за международен трафик."
От друга страна, съгласно споразумението, подписано в началото на декември от министрите на вътрешните работи на България, Румъния, Австрия и Унгария, България и Румъния ще продължат да извършват контрол по сухопътните граници още 6 месеца след присъединяването. Докато контролът по сухопътните граници между Румъния и Унгария ще продължи, границата между България и Гърция ще бъде освободена от този контрол след пълното присъединяване на България към Шенген.