Генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди подкрепата на Алианса за суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина, съобщава Анадолската агенция.
"Нашият ангажимент към Босна и Херцеговина е непоколебим. НАТО напълно подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина", увери той на съвместна пресконференция с представители на страната в Сараево.
Рюте подчерта, че НАТО стои зад принципите на Дейтънското мирно споразумение и няма да толерира никакви опити за подкопаване на единството на Босна и Херцеговина.
"Всякакви действия, които подкопават Дейтънското споразумение, конституционния ред или националните институции, са неприемливи", изтъкна той.
"Международната общност се ангажира да осигури мир и стабилност в страната", добави Рюте.
Той направи изказането си на фона на нарастващото регионално напрежение.
"Чувам опасения относно ситуацията със сигурността, но нека бъдем ясни: това не е 1992 г. и няма да позволим да се появи вакуум в сигурността", увери Рюте, имайки предвид войната, която приключи с Дейтънското мирно споразумение.
Той повтори, че НАТО и неговите международни партньори няма да допуснат връщане към минали конфликти.
"Няма да позволим трудно извоюваният мир да бъде застрашен", подчерта Рюте.
Той посочи присъствието на войските на EUFOR като стабилизираща сила и подчерта готовността на НАТО да поддържа безопасна и сигурна среда.
"Вече имаме солидно партньорство и сме готови да надграждаме дългогодишната подкрепа на НАТО за въоръжените сили на вашата страна", обърна се той към представителите на Босна.
Рюте призова политическите лидери на страната да се справят с предизвикателството да поддържат стабилност.
Обръщайки се директно към тримата представители на президентството на Босна и Херцеговина - Желка Цвиянович, Денис Бечирович и Желко Комшич, той подчерта важността на лидерството за справяне с текущите предизвикателства пред страната.
"Тази страна гледа към вас тримата. Тук става въпрос за лично лидерство. Накарайте тази страна да се гордее със своето председателство и решете този проблем", настоя Рюте.
"Политическите лидери на Босна и Херцеговина ще поемат своята отговорност тук", добави той.
От своя страна Бечирович приветства подкрепата на НАТО, като я нарече жизненоважна стабилизираща сила срещу дезинформацията и външните заплахи.
"Моето послание към хората днес е, че трябва да стабилизираме ситуацията в Босна и Херцеговина, че всички в Босна трябва да спазват и да се съобразяват с органите на конституционния ред и компетенциите на държавата и по-ниските нива на управление", посочи той.
Цвиянович обаче изрази резерви, но потвърди ангажимента на Република Сръбска да продължи сътрудничеството с НАТО.
"Мисля, че е важно да се изгради по-силно разбирателство със силите на НАТО, но и с всички останали присъстващи тук, които имат добри намерения към тази страна", добави тя.
projekt
на 12.03.2025 в 16:10:15 #10dyado-yotso .............. пропускаш че специално Косово и Босна и Херцеговина са изкуствено създадени държави. пропускаш факта че това са държави създадени основно на етнически принцип, но в тях някак са останали и "християни". а и защо е ОК да създадеш държава на мюсюлмани, а не е ОК от тази новосъздадена държава да се отделят християните. защо за едните може, а за другите НЕ
dyado-yotso
на 10.03.2025 в 22:22:55 #9#8 Както казах вече, радвам се че ти си толкова сведущ по всички въпроси, схващаш динамиката и необратимостта на процесите. Схващам също, че поне няколко академии на науките и разузнавания ти актуализират информацията няколко пъти дневно. Аз явно съм гледал грешната етническа карта: https://images.app.goo.gl/Hq8xamp7hR18ExTm8. Лошото е, че все на тазк попадам. Но съм убеден, че твоята е далеч по-актуална. А и анализът ти е по-точен от моя, аз само се упражнявам по теми, които познавам повърхностно. Откъде накъде прекрояването на границите (не говоря в план от столетия) е неизбежно? Защо ако е, швейцарските немци, французи и италианци вече стотици години живеят заедно не нямат никакво желание да се присъединят към съответната голяма етническа държава? Ама моите знания са повърхностни и, сигурен съм, че ще ми посочиш грешкатабв разсъжденията ми. Виж, за едно се съгласяваме - Фукуяма е самоуверен наивник и нищо друго не му оставаше, освен да "отложи" края на историята.
chafeto
на 10.03.2025 в 21:06:10 #8dyado-yotso И пак ще те посъветвам да не се упражняваш толкова активно по теми, които познаваш съвсем повърхностно.
chafeto
на 10.03.2025 в 21:03:25 #7Йоци, 1. "Ислямската дъга" не съм я нарекъл аз така. А когато няма директна физическа връзка между отделни ислямски територии, идеята за осъществяване на "дъгата"става по-трудно осъществима. 2. Етническата карта съм я виждал, но явно ти не си. Иначе щеше да видиш колко компактна група са сърбите. 3. Не съм казал, че прекрояването на границите е нещо положително, и ще допринесе за стабилността, просто казвам, че е неизбежно в един момент. 4. Интересно ми е защо приемаш стабилността за даденост, която постигне ли се един път, няма връщане назад. Това е много наивно. Той и Фукуяма даже се отрече от своя "Край на историята". Очевидно, че не можеш да осъзнаеш нито същността, нито динамиката, нито необратимостта на настоящите процеси.
dyado-yotso
на 10.03.2025 в 20:36:36 #6#5:Важното е, че ти знаеш. А аз да те питам - то виждал ли си етническа карта на Босна? Знаеш ли колко са смесени етносите и че който и да помисли за отделяне, всички останали на тази територия ще се почувстват малцинства? Или да те питам - как опитът за прекрояване на балканските граници че донринесе за стабилността? Или кактопно една теоретично самостоятелна малка ислямска Босна няма да е още повече податлива на това, което си нарекъл "Ислямска дъга"? Но както каза, аз много неща не знам.
chafeto
на 10.03.2025 в 20:00:00 #5dyado-yotso Йоци, иначе Република Сръбска си е половината (без съвсем малко) от Босна, въпреки, че е разделена на две от една малка територия. Но и това подлежи на корекция. Отцепи ли се сръбската, част (а това в един момент със сигурност ще се случи), хърватите няма да останат по-назад, бъди сигурен. И какво ще остане от Босна? Друга особеност е, че Ердоган иска да използва мюсюлманите в Босна, за осъществяването на своята "Ислямска дъга". Много работи не знаеш, а и не осъзнаваш колко бързо се променят нещата.
Gоspоd_Bog
на 10.03.2025 в 19:59:37 #4НАТО who? Ционистко-европейските тенекии се разпадат дори пред северно-корейските самоделки
chafeto
на 10.03.2025 в 19:47:12 #3dyado-yotso Кожи, всички страни тогава извършваха геноцид. Не знам дали помниш, но ЕС блокираше преговорите с Хърватия, защото не искаха да предадат ген. Анте Готовина. Колкото до "държавата" Босна, това е нещо като "Орел, рак и щука" и не функционира като истинска държава. Сигурен съм, че няма да се запази в този си вид. Споразуменията от Дейтън сложиха край на кръвопролитията, но това беше само временно потушаване на конфликта. Както тлеят Косово и РСМ. Лошото е, че по време на конфликта, със съдействието на американските и британските служби бяха вкарвани ислямски бойци и поради това днес в Босна можеш да видиш бурки и бради. Иначе не зле поне малко да се запознаеш с темата преди да ръсиш акъл на кило!
dyado-yotso
на 10.03.2025 в 18:58:16 #2Какъв интерес, бе приятел. Бъркаш интерес със съюзник. Сърбите в Босна избираха хора, буквално извършваха етнически прочистване и геноцид. Каква автономия искаш за сърбите - те са една от съюзните републики в конфедерацията Босна и Херцеговина. И да, уйгурите определено имат право на самоопределение. Хайде по-сериозно с аргументите и сравненията.
projekt
на 10.03.2025 в 18:34:29 #1абе нещо много избирателно работи тази демокрация бе. когато ЕС и САЩ имат интерес не им пречи отделянето на някой територии. ако нямат интерес.....това вече не е демокрация спомням си преди години как ревяха че уйгурите в Китай имали право на автономия...... що не ревът така и за сърбите....... а забравих. едното е демокрация, а другото не е.