С възпоменателна церемония НАТО изрази своята съпричастност към САЩ във връзка с 20-ата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 г.

"11 септември е израз на най-лошото от човешката природа, но разкри и най-доброто. От първите, които се притекоха на помощ и влязоха в тези сгради, до медиците, които спасиха безброй животи, и обикновените мъже и жени, които помагаха на своите съграждани." - заяви генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг.

Рамо до рамо с шефа на американската мисия в Алианса Дъглас Джоунс той отдаде почит към жертвите на терористичните атаки - церемонията, се състоя в централата на НАТО, пред мемориала, посветен на 11 септември. Към тях се присъединиха членове на Северноатлантическия съвет, на дипломатическата и военната общност на Алианса. Мемориалът е изграден от парчета от кулите-близнаци на Световния търговски център, които бяха разрушени при атентатите.

Байдън, 11 септември: В битката за душата на Америка единството е най-голямата ни сила

Байдън, 11 септември: В битката за душата на Америка единството е най-голямата ни сила

"Виждахме героизъм навсякъде"...

"В рамките на 24 часа след атаката съюзниците от НАТО се позоваха за първи път на член 5, нашата клауза за взаимна защита, която гласи, че атаката срещу един съюзник е атака срещу всеки съюзник. Малко след това самолетите за наблюдение на НАТО патрулираха в американското небе." - напомни Столтенберг.

Той добави, че по-късно НАТО влезе в Афганистан, за да не попречи на терористите да използват страната като свое убежище. По думите му, през последните две десетилетия от Афганистан не са организирани терористични атаки срещу съюзниците от Алианса. Той увери, че борбата срещу тероризма ще продължи, а НАТО и занапред ще играе своята роля като единствената организация, в която "Европа и Северна Америка са заедно всеки ден в името на нашата споделена сигурност". Той подчерта, че съюзниците трябва да продължат да си оказват взаимна подкрепа в НАТО, "защото каквото и да се случи, ние сме по-защитени, когато сме единни".

Лидерите на ЕС изразиха подкрепа за САЩ във връзка с годишнината от 11 септември

Лидерите на ЕС изразиха подкрепа за САЩ във връзка с годишнината от 11 септември

Съпричастност към жертвите на атентатите...

По време на церемонията в централата на НАТО в Брюксел, жертвите бяха почетени с минута мълчание - в 14:46 ч. местно време, моментът на първата атака срещу Северната кула на Световния търговски център в Ню Йорк преди двадесет години.

В знак на почит знамената в централата на НАТО бяха спуснати наполовина, както и флаговете в обединеното командване в Монс, Белгия, и в командването в Норфолк, щата Вирджиния.

САЩ разсекретяват документи за разследването на атаките от 11 септември

САЩ разсекретяват документи за разследването на атаките от 11 септември

На фона на 20-та годишнина и изтеглянето от Афганистан

Атентатите:

Атаките започват рано сутринта, когато 19 терористи установяват контрол над 4 пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ в посока към Калифорния. Специално са подбрани самолети за далечни направления, тъй като те са заредени догоре с гориво.

Петима отклоняват полет №11 на "Американ Еърлайнс" (от Бостън за Лос Анджелис) и насочват "Боинг 767-723" към Северната кула от Световния търговски център. Самолетът се удря в северната страна на сградата в 8:46:33 часа местно време.

В 9:02:59 часа местно време други петима принуждават "Боинг 767-222" на "Юнайтед Еърлайнс" да се вреже в Южната кула. Сблъсъкът е видян на живо по целия свят, тъй като след първия сблъсък телевизионните канали излъчват пряко от Световния търговски център. Редовният маршрут на полета е трябвало да бъде от Бостън за Лос Анджелис.

Друга група от петима терористи превзема "Боинг 757-223" на "Американ Еърлайнс" (изпълняващ редовен полет от Вашингтон до Лос Анджелис) и го насочва към Пентагона. Самолетът катастрофира и причинява разрушения на сградата.

Четвърти самолет - "Боинг 757-222", изпълняващ полет на "Юнайтед Еърлайнс" от Нюарк за Токио, е отклонен от четирима терористи. Предполага се, че целта на полета е бил Капитолия или Белия дом, но пътниците се противопоставят на похитителите и осуетяват намерението им. Самолетът се разбива в поле в Югозападна Пенсилвания, на около 240 км северозападно от Вашингтон, в 10:03:11 часа местно време.

Броят на жертвите от терористичните атаки достигна 2997 (без атентаторите), след като преди дни бяха идентифицирани още двама от загиналите. Загиват всички 256 души на борда на четирите самолета, похитени от терористите - няма оцелели. С изключение на 55 военни, убити в Пентагона, всички останали жертви са цивилни лица. Сред загиналите има представители на повече от 90 държави.

411 служители на спасителните служби, които се отзовават на сигналите, загиват, докато се опитват да спасят хората и да ограничат пожарите.