На 18 ноември, часове след като два комуникационни кабела бяха прекъснати в Балтийско море, 30 кораба на НАТО и 4000 военнослужещи се включиха в едно от най-големите военноморски учения в Северна Европа, наречено "Freezing Winds". Дванадесетдневното учение целеше да засили защитата на инфраструктурата в акваторията, през която преминават 15% от глобалния морски трафик, и която става все по-уязвима на атаки, предава "Ройтерс".

Балтийско море граничи с осем страни-членки на НАТО и Русия, а от 2022 г. насам са регистрирани поне три възможни саботажа на телекомуникационни кабели и газопроводи, които минават по неговото плитко дъно.

"НАТО увеличава патрулите и страните-съюзници инвестират в иновативни технологии за по-добра защита на тези активи," заяви командир Арло Ейбрахамсън, говорител на Съюзното военноморско командване на НАТО.

Въпреки това предотвратяването на такива атаки остава трудно поради лесния достъп до подводните кабели и сложните морски условия. По време на учението германски военноморски командир се опита да използва подводен дрон за инспекция на дъното, но лошите метеорологични условия забавиха операцията.

Според източници, китайският товарен кораб "И Пън 3" (Yi Peng 3) вероятно е повредил кабелите, като е влачил котвата си по дъното. Корабът бе призован от шведските власти за разследване, но засега няма доказателства за умишлени действия. Подобен случай имаше миналата година с друг китайски кораб - NewNew Polar Bear, който повреди кабели и газопровод между Естония, Финландия и Швеция.

НАТО откри нов център в Лондон за сигурност на критичната подводна инфраструктура, който цели да картографира уязвимите места в акваторията на Алианса. В Италия се разработва софтуер, който комбинира данни от радари, сателити и акустични сензори, за да идентифицира подозрителни дейности под вода.

Според германски генерал Ханс-Вернер Виерман, отговорът на такива хибридни атаки е създаването на резервни маршрути и повишаване на устойчивостта на инфраструктурата.

Докато дроновете на борда на германския кораб "Weilheim" продължават инспекциите на подводната инфраструктура, НАТО демонстрира решителност в защитата на интересите на своите членки в Балтийско море.

Доналд Туск настоява за "морска полиция" в Балтийско море
Обновена

Доналд Туск настоява за "морска полиция" в Балтийско море

Аналог на съвместения контрол на въздушното пространство в случай на ескалация на конфликта в Украйна