НАТО се нуждае от 35 до 50 допълнителни бригади, за да реализира напълно новите си планове за защита срещу евентуално нападение от Русия. Това е казал военен източник пред "Ройтерс".

Една бригада се състои от 3000 до 7000 войници, така че генерирането на още 35 до 50 такива единици би представлявало значително предизвикателство. Източникът, пожелал анонимност, отказал да даде повече подробности за плановете, но обяснил, че за да се даде по-ясна картина на предизвикателството пред НАТО, той посочил, че само Германия трябва да учетвори капацитета си за противовъздушна отбрана.

На срещата на върха във Вилнюс миналата година лидерите на НАТО се споразумяха за първите големи отбранителни планове на Алианса от повече от три десетилетия и оттогава служители работят по превръщането на документите в конкретни военни искания.

Столтенберг: Путин не иска преговори, а нови украински територии

Столтенберг: Путин не иска преговори, а нови украински територии

Ескалацията на напрежението продължава

Очаква се лидерите на НАТО да получат актуална информация за плановете на срещата на върха за отбелязване на 75-тата годишнина на трансатлантическия съюз за сигурност във Вашингтон тази седмица.

Помолен за коментар, представител на НАТО отбелязал, че военните плановици на Алианса са идентифицирали "подробни изисквания за войски и оръжия, необходими за защита на Алианса".

"Противовъздушната и противоракетната отбрана, далекобойните оръжия, логистиката, както и големите сухопътни маневрени формирования са сред нашите основни приоритети", посочи служителят и добави, че НАТО вероятно ще постави по-взискателни цели за капацитет за съюзниците, докато развива сили, които могат да изпълняват плановете, с които да се справят със заплахите пред Алианса.

Министерството на отбраната в Берлин отказа да коментира бъдещите планове на НАТО, тъй като те са класифицирани. От министерството са отбелязали обаче, че всички съюзници са били призовани да координират с НАТО изискванията за способности и че тези усилия ще продължат през следващата година.

Марк Рюте е против съвместното финансиране на отбранителни проекти от ЕС

Марк Рюте е против съвместното финансиране на отбранителни проекти от ЕС

Той е срещнал критики от страна на лидерите

Не е ясно откъде съюзниците от НАТО могат да вземат допълнителен персонал за липсващите бригади. Войските могат да бъдат пренасочени от други части на въоръжените сили, могат да бъдат наети допълнителни войници или членовете на НАТО, могат да изберат комбинация от двата подхода.

Въздушната отбрана е друг основен недостатък, който военните плановици на НАТО идентифицираха, тъй като войната в Украйна показа значението на тези системи за защита на критична военна и гражданска инфраструктура.

Такива системи биха били особено важни за Германия като основен логистичен център и плацдарм при евентуален конфликт с Русия.

Русия: Политиката на НАТО спрямо Украйна е обречена на провал

Русия: Политиката на НАТО спрямо Украйна е обречена на провал

Това се казва в изявление на руското посолство в Канада

Германия имаше 36 единици за противовъздушна отбрана Patriot, когато беше държава на фронтовата линия по време на Студената война и дори тогава разчиташе на допълнителна подкрепа от съюзниците в НАТО. Към монета германските сили са намалели до девет единици Patriot, след като дариха три на Украйна след руската инвазия през 2022 г., а правителството започна да поръчва Patriot и други системи за противовъздушна отбрана, за да увеличи запасите.

Наземните системи за противовъздушна отбрана като Patriot на Raytheon са изградени за прихващане на входящи ракети.

След Студената война много съюзници от НАТО намалиха броя на единиците за противовъздушна отбрана, за да отразят оценката, че в бъдеще ще трябва да се справят само с ограничена ракетна заплаха, идваща от страни като Иран.

Но това се промени след нахлуването на Русия в Украйна, което накара страните-членки в НАТО да увеличат запасите от боеприпаси и да се справят с недостатъците на системата за противовъздушна отбрана.

САЩ, НАТО и геополитическите стратегии

САЩ, НАТО и геополитическите стратегии

Свят, в който Украйна губи, е свят, в който Китай и Русия печелят срещу демокрацията и Запада