Столицата на Либия преживява най-ожесточените сражения от години насам, след като убийството на влиятелен лидер на милиция в понеделник отприщи нова вълна на насилие между въоръжените групировки. Сблъсъците продължиха през цялата нощ във вторник срещу сряда, съобщиха очевидци от Триполи, цитирани от "Ройтерс".

Мисията на ООН в Либия (UNSMIL) изрази "дълбока тревога" от ескалацията на насилието в гъстонаселени райони на града и призова за незабавно прекратяване на бойните действия.

Сблъсъците започнаха, след като в понеделник бе убит Абдулгани Кикли, известен с прякора Ганива — лидер на могъщата паравоенна структура "Апарат за стабилизация и подкрепа" (SSA). Смъртта му доведе до бързо разпадане на SSA и загуба на територия в полза на бригадите 444 и 111 — сили, лоялни на премиера Абдулхамид Дбейба от правителството на националното единство (GNU).

Според наблюдатели, офанзивата затвърждава контрола на Дбейба върху столицата, като оставя само една значима фракция извън неговото влияние — "Силите за специално възпиране" (Рада). Именно между тях и бригадата 444 се водеха основните боеве в сряда, според англоезичното издание Libyan Observer.

Жителите на Триполи описват ужаса от боевете, които ги държат блокирани по домовете им. "Събрани в една стая, чакаме с надеждата да не ни удари снаряд. Децата ми са в шок", разказва баща от квартал Дахра. В западното предградие Сарадж жителите споделят, че сраженията спират за кратко, само за да избухнат отново: "Всеки път, когато замлъкнат, си мислим, че е свършило. А после надеждата умира пак."

Либия е в състояние на политическо и военно разцепление от 2011 г., когато бе свален дългогодишният лидер Муамар Кадафи. От 2014 г. насам страната е разделена между източни сили, доминирани от маршал Халифа Хафтар и неговата Либийска национална армия (LNA), и западни фракции, базирани в Триполи.

Макар мащабната война да беше спряна с примирие през 2020 г., въоръжените групировки така и не бяха интегрирани в единна армейска структура. Премиерът Дбейба обяви във вторник, че ще разпусне "нередовните въоръжени формирования", но засега остава неясно как ще наложи този контрол в силно фрагментирания град.

Сблъсъците в Триполи крият опасност от разрастване на конфликта и извън столицата, предупреждават експерти. Те подчертават, че продължаващата нестабилност застрашава не само бъдещето на либийския политически процес, но и сигурността в по-широкия регион, особено с оглед на присъствието на външни сили като Турция, Русия, Египет и ОАЕ.

Либия остава ключов енергиен износител и транзитна точка за мигранти към Европа, но мирът в столицата все още изглежда далечен.