Непал подписа рамково споразумение с Китай по инициативата "Един пояс, един път", съобщава "Ройтерс".

Това се случи, след като първоначален пакт беше подписан преди седем години, но оттогава не беше постигнат напредък.

Външното министерство на Непал посочва, че днешният ход проправя пътя за сътрудничество по проекти.

От понеделник министър-председателят К.П. Шарма Оли е в Пекин на четиридневно посещение - първото му в чужда страна от полагането на клетва през юли. Той наруши традицията, като не направи първата си чуждестранна визита в Ню Делхи, с който Катманду има вековни връзки.

Китай и Непал се споразумяха за изграждането на трансхималайска пътна мрежа

Китай и Непал се споразумяха за изграждането на трансхималайска пътна мрежа

Инициативата включва изграждането на жп линия и комуникационни мрежи

Непал и Китай подписаха първоначална сделка през 2017 г. по инициативата на президента Си Дзинпин "Един пояс, един път", която има за цел да изгради инфраструктура и търговски връзки на Китай със света.

През последните седем години обаче не са планирани или започнати никакви проекти, тъй като не е била определена рамка за сътрудничество и понеже Непал се бореше да постигне консенсус сред своите политически партии.

Подписването на сделката днес предполага, че двете страни ще продължат с подробности за проекти, които могат да включват подобрения на пътища и транспортни коридори, както и начини за финансиране.

Междувременно опасенията за дълга предизвикаха дебат в коалиционното правителство на Оли. Партията на Непалския конгрес - ключов поддръжник на Оли, се противопостави на всеки проект, финансиран със заеми.

Китай: 90 държави са потвърдили участие в инициативата „Един пояс, един път“.

Китай: 90 държави са потвърдили участие в инициативата „Един пояс, един път“.

Третият форум за международно сътрудничество "Един пояс, един път" ще се проведе в Пекин през октомври

Непал и Китай "подписаха днес рамката за сътрудничество "Един пояс, един път", съобщи външното министерство на Непал в социалната мрежа X, без да дава подробности.

Китай е отпуснал на Непал 216 милиона долара за изграждане на международно летище в Покхара - вторият по големина град на около 125 км западно от Катманду, което започна да работи миналата година.

Построеното от Китай летище, обявено от Пекин за символ на успеха на "Един пояс, един път", обаче се сблъска с проблеми, като липсата на международни полети, поради отказа на Индия да позволи на самолети да използват нейното въздушно пространство.