Новият премиер на Китай Ли Цян в момента е на посещение в Германия - първото му пътуване в чужбина след встъпването му в длъжност през март. Следваща спирка в програмата му е Франция, а западноевропейската екскурзия на Ли е обект на много спекулации на фона на обтегнатите отношения между Китай и ЕС.
Това припомня АФП.
Започвайки първото си задгранично пътуване, откакто бе назначен на поста преди три месеца, новият китайски премиер Ли Цян се срещна с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в понеделник, след като пристигна в Берлин ден по-рано.
По-късно Ли ще вечеря с канцлера Олаф Шолц преди седмата междуправителствена консултация между двете страни, планирана за вторник, а в края на седмицата се очаква да посети Париж, където ще присъства на Срещата на върха за нов глобален финансов пакт - финансова среща на върха, насрочена за 22-23 юни, чийто домакин е френският президент Еманюел Макрон.
Посещението на Ли предизвика спекулации, че той е в офанзива на обаяние, за да поднови отношенията, които бяха подложени на напрежение заради войната в Украйна и съревнованието за доминиране в Азиатско-тихоокеанския регион.
Говорител на китайското външно министерство заяви преди посещението, че двустранните отношения са показали "устойчивост", като добави, че Китай "се надява да задълбочи и разшири отношенията си с Германия", тъй като светът е изправен пред "сътресения, бавно икономическо възстановяване и още глобални предизвикателства".
При публикуването на първата си стратегия за национална сигурност миналата седмица германското правителство заяви, че разглежда Китай като "партньор, конкурент и системен съперник".
Германските официални лица изразиха желание да намерят начин за сътрудничество с Китай по въпроси от взаимен интерес, особено по отношение на изменението на климата, като приеха мотото "Да действаме устойчиво заедно" за срещата във вторник.
Но в същия документ Китай беше наречен и нарастваща заплаха за глобалната сигурност. При представянето на позицията на Германия в областта на сигурността Шолц заяви, че се работи и по по-подробна стратегия за Китай.
След нахлуването на Русия в Украйна, което китайското правителство отказа да осъди официално, отношенията между Китай и ЕС са подложени на нов натиск.
"Безпрецедентните" военни учения на Китай край бреговете на Тайван през април още повече засилиха напрежението със САЩ и ЕС, които призоваха за сдържаност, като същевременно призоваха за мир в Тайванския проток.
На срещата на върха на Г-7, проведена в Хирошима миналия месец, Германия, Франция и Италия се присъединиха към САЩ, като призоваха за "откъсване" на националните им интереси - като например прекомерна зависимост от китайската търговия чрез диверсификация на доставките - от Китай, като същевременно отхвърлиха идеята за "отделяне" от отношенията - стратегия, оглавявана от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Лидерите на Г-7 изразиха също така загриженост относно китайската "намеса" във вътрешните работи, като призоваха Китай да се въздържа от "дейности, насочени към подкопаване" на националната сигурност и икономическите интереси, както и "целостта на нашите демократични институции".
Пекин отвърна на удара, като обвини Запада в организиране на клеветническа кампания и дори извика японския посланик, за да подаде официална жалба.