Канцлерът Олаф Шолц е изправен пред сложно балансиране на правителствените консултации между Германия и Китай в опит да поддържа добри отношения с най-големия търговски партньор на Берлин, като същевременно спазва обещанието на Г-7 за "намаляване на риска" от Пекин, съобщава "Ройтерс".
Тази вечер той ще посрещне китайския премиер Ли Цян на вечеря в канцлерството в Берлин. Срещата им идва преди седмия кръг от двустранните преговори, които се провеждат на всеки две години и ще бъдат първите им преки разговори след пандемията от COVID-19.
Срещата на върха ще се състои утре в канцлерството, след което Ли и китайските министри на търговията и реформите ще присъстват на германо-китайския форум за икономическо и технологично сътрудничество.
Фактът, че Ли избра Германия за първото си пътуване зад граница като премиер, отразява специалната връзка между Европа и най-голямата икономика в Азия.
През последните две десетилетия бързата китайска експанзия и търсенето на немски автомобили и машини засилиха икономическия растеж на Германия.
Китай стана най-големият търговски партньор на Германия през 2016 г. и понастоящем е основен пазар за водещи германски компании, като "Фолксваген".
Отношенията между Германия и Китай обаче се обтегнаха заради опасенията на Запада относно нарастващия контрол на китайската комунистическа партия върху обществото и икономиката, нелоялната конкуренция и териториалните амбиции на Пекин.
Миналия месец Шолц се присъедини към други лидери на богатите демокрации от Г-7, които обещаха да "намалят риска" без "отделяне" от Китай.
Анализатори обаче уточняват, че значението на "намаляване на риска" обаче все още предстои да бъде дефинирано - "ястребите" искат цялостно намаляване на бизнеса, докато "гълъбите" са склонни на изключения за области като критичните минерали.
Правителството на Шолц е разделено между по-яростните младши коалиционни партньори - Свободната демократическа партия и Зелените, и лявоцентристките социалдемократи.
Анализатори в Берлин смятат, че китайската делегация вероятно ще лобира пред германското правителство пряко и непряко чрез големия бизнес да притисне Европейския съюз да не отива твърде далеч в регулирането на бизнеса в Китай.
"Те знаят, че германските компании ще прокарат директни канали до канцлерството", заяви Андрю Смол, старши сътрудник в азиатската програма на German Marshall Fund.
Срещата в Берлин идва, след като вчера Антъни Блинкън стана първият държавен секретар на САЩ, посетил Китай от пет години, и подчерта важността на поддържането на отворени канали за комуникация с цел намаляване на риска от недоразумения.
Тя се случва и в момент, когато външното министерство на Германия финализира документ за подхода си към Китай, който се очаква да отразява по-твърдата позиция, очертана в първата стратегия за национална сигурност на страната, публикувана миналата седмица.
Китай представлява нарастваща заплаха за глобалната сигурност, като агресивно претендира за надмощие в Азия и се стреми да използва икономическата си мощ за постигане на политически цели, се посочва в стратегията.
Правителството призовава компаниите да се диверсифицират от Китай, но много германски изпълнителни директори предупредиха за рисковете от откъсване или намаляване на връзките с втората по големина икономика в света, докато Германия е в рецесия.