Само жуженето на комарите нарушава спокойствието на това идилично място сред горите и сините езера на Източна Финландия - на най-дългата граница на Европейския съюз с Русия, съобщава "Ройтерс".

Финландските власти обаче се опасяват, че тишината и спокойствието на места като Хойлола може скоро да бъдат нарушени от пристигането на голям брой мигранти - част от това, което Хелзинки счита за "хибридна война", водена от Русия срещу Запада.

Финландия разполага повече гранични патрули, дронове и електронни детектори и изгражда огради по участъци от границата. Очаква се преди лятната си ваканция парламентът да одобри ново строго законодателство, което според критиците ще наруши ангажиментите на страната по отношение на правата на човека.

В края на миналата година Финландия затвори за неопределено време всички пропускателни пунктове за пътници по своята 1340-километрова граница с Русия, след като около 1300 мигранти от държави като Сирия и Сомалия пристигнаха по този маршрут.

Финландия зове ЕС за общи мерки срещу наплива на мигранти от Русия

Финландия зове ЕС за общи мерки срещу наплива на мигранти от Русия

Хелзинки поставя национална сигурност и тази на ЕС на първо място

Оттогава само няколко десетки търсещи убежище са пресекли гъсто залесената граница с Финландия. Хелзинки обаче смята, че Кремъл е готов да насочи още мигранти по всяко време - нещо, което Москва категорично отрича.

Съгласно планираното ново законодателство финландската гранична служба ще може да призовава хиляди резервисти да помагат в патрулирането на границата, да засичат телефонни сигнали на мигранти, да изпращат мигрантите в центрове за задържане и - най-противоречивото - да ги връщат обратно в Русия, без да приемат техните молби за убежище.

"Финландия не може просто да позволи отварянето на нов маршрут за мигранти към Европа", изтъкна финландският вътрешен министър Мари Рантанен от националистическата Финландска партия.

"Като цяло не става дума за мигрантски маршрут: става дума за ситуация, в която властите на друга държава помагат или дори притискат и изтласкват мигрантите към границата на Финландия", уточни тя.

Отношенията с Москва - някога сравнително сърдечни, се влошиха рязко след решението на Финландия да се присъедини към НАТО поради руската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.

Русия обвини Финландия, че фабрикува ситуацията по границата, като сама кани мигрантите.

Финландия обмисля драконовски закон за спиране на мигрантите от Русия

Финландия обмисля драконовски закон за спиране на мигрантите от Русия

Проектозаконът може да е в нарушение на международните ангажименти на Финландия за правата на човека

"Смятаме, че умишленото провокиране на "миграционна криза" на руско-финландската държавна граница е необходимо на финландските власти, за да изпълнят плановете на НАТО и преди всичко тези на САЩ за разполагане на военна полева инфраструктура и чуждестранни войски на тяхна територия, включително в райони, граничещи с Русия", заяви ръководителят на граничната служба на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) Владимир Кулишов на 28 май.

Рантанен отхвърли това обвинение като абсурдно. Тя не предостави доказателства за твърдението си от февруари, което според нея остава валидно - че хиляди мигранти все още са в граничната зона и чакат да влязат във Финландия.

Нейното министерство призна, че плановете за временно законодателство за връщане на мигранти обратно в Русия биха нарушили международните ангажименти на Финландия относно правата на човека.

Вчера "Амнести интернешънъл" предупреди, че плановете подкопават достъпа до убежище и рискуват да "служат като зелена светлина за насилие и отблъскване на границата".

Финландия иска помощ от Европа за мигрантите, идващи от Русия

Финландия иска помощ от Европа за мигрантите, идващи от Русия

Дългата над 1300 километра граница с Русия остава затворена