Двата противникови лагера, които се изправиха един срещу друг в първите парламентарни избори в Тайланд след военния преврат през 2014 г., заявиха, че се опитват да сформират коалиционно правителство, съобщават световните осведомителни агенции.

Предварителните резултати дават на провоенната партия Паланг Прача Рат по-голям дял от народния вот.

В същото време основната опозиционна партия Pheu Thai понастоящем има най-много места в парламента.

Но са налице нарастващи оплаквания за нередности по време на вчерашните избори, а преброяването беше помрачено от объркване.

Опозицията в Тайланд печели изборите, но недостатъчно за правителство

Опозицията в Тайланд печели изборите, но недостатъчно за правителство

Военната хунта все пак губи първите избори от 2011 г. насам

Избирателната комисия също среща силни критики за решението си да отложи публикуването на пълните резултати, без да дава каквото и да е обяснение.

Сложната избирателна система на Тайланд разпределя някои места в парламента според броя на получените гласове.

Критиците твърдят, че промените в избирателния закон, направени от военните през 2017 г., главно имат за цел да задържат подкрепящите военната хунта сили на власт.

По-рано днес Избирателната комисия обяви, че партията Pheu Thai, която е свързана с бившия премиер Таксин Шинаватра, е спечелила 138 места в 500-местната долна камара на парламента.

Партията Паланг Прача Рат, която подкрепя сегашния държавен ръководител на Тайланд ген. Прают Чан-оча, е на второ място с 96 места.

Няколко други партии получиха между 30 и 39 места всяка от тях.

Но кой е спечелил 150 места все още е неясно, добавиха от Избирателната комисия.

В същото време комисията по-рано заяви, че при над 90% преброени бюлетини, Паланг Прача Рат е спечелила 7,6 млн. от гласовете. Това е половин милион повече от Pheu Thai.

На фона на объркване във връзка с преброяването на гласовете, Избирателната комисия се очакваше да изясни предварителните резултати на пресконференция в понеделник.

Но вместо това комисията отново отложи обявяването на предварителните данни. Тя също така заяви, че няма да има официални резултати до 9 май.

Повече от 50 млн. души имаха право на глас в дълго отлаганите избори, първите след като ген. Прают Чан-оча извърши преврат, при който преди пет години от власт беше свалена сестрата на Таксин Шинаватра - Инглук Шинаватра.

Но отчетената избирателна активност беше неочаквано ниска - едва 64 на сто. Мнозина поставиха под въпрос тази цифра, както и несъответствията в преброяването на гласовете.

Говорейки пред журналисти, генералният секретар на Избирателната комисия хвърли вината върху "човешка грешка", като уточни, че хората, които вписват броя на гласовете, са просто обикновени хора.

По-късно Избирателната комисия заяви, че медиите са информирали погрешно за данните, които им е предоставила, и че сървърите им са били атакувани от неуточнени хакерски атаки.

Военните приеха нова конституция през 2017 г., за която опонентите им казват, че е предназначена да остави на власт силите, подкрепящи военния режим.

Гражданите на Тайланд гласуват само за 500-местната долна камара на парламента. Членовете на 250-местната горна камара се назначават от военните. Но комбинираните гласове от двете камари ще изберат бъдещия премиер.

Изборите се разглеждаха предимно като състезание между партиите, подкрепящи военната хунта, и съюзниците на Таксин Шинаватра, който беше свален от власт с преврат през 2006 г. и живее в самоналожено изгнание в чужбина, за да избегне присъда за злоупотреба с власт. Ала той все още има значително влияние, предимно сред селското и по-бедното население.

По време на преврата през 2014 г. военните заявиха, че искат да възстановят реда и стабилността и да сложат край на уличните протести, които многократно избухваха през годините.

Но хунтата беше обвинена в предприемане на авторитарен подход към властта, стриктно контролиране на медиите и произволно използване на закони като този за обида на държавния глава, който забранява всякакви критики към монархията, да смълчи опонентите.