Ако има някаква научна област, която разбира доктрината за непредвидени последици, това е медицината, пише "Таймс".
Според ново проучване, публикувано в BMJ Open, познатите леки, джобни аерозолни инхалатори, които улесняват дишането за 235 милиона души по света, които страдат от астма, може да задушат планетата с мощен парников газ, който те отделят в този процес.
Изследването, ръководено от д-р Александър Дж. К. Уилкинсън, специалист по респираторна дейност в Националната здравна служба на Великобритания, се фокусира върху 4,67 милиона души, диагностицирани с астма в Обединеното кралство, но има последствия за лечението по целия свят, включително в САЩ, където 22,6 милиона души (6,1 милиона от тях деца) са засегнати от това състояние.
Изследователят сравнява емисиите на парникови газове от аерозолни помпи - известни като инхалатори с дозирана доза (MDI) - с инхалатори със сух прах (DPI), а двете неща дори не са близки.
Проблемът с MDI не е въглеродният диоксид (най-често срещаните парникови газове), а по-скоро метанът, който представлява далеч по-малък дял на парниковите емисии, но много по-мощен, с до 84 пъти по-голяма сила от CO2.
В САЩ MDI представляват около 70% от всички рецепти за инхалатори и изследователите смятат, че са отговорни за отделянето на еквивалента на 635 000 метрични тона въглероден диоксид всяка година.
Ако само 10% от тези пациенти преминат на DPI, еквивалентът на 58 000 метрични тона CO2 би могъл да се съхранява извън атмосферата.
Според проучването, хората, които страдат най-много от MDI, са същите хора, на които инхалаторите трябва да помогнат.
An absolutely dreadful bit of journalism! #scapegoatism on people with illness not of their own making! BBCNews-Asthma carbon footprint 'as big as eating meat' https://t.co/Ovl6pGH7nP
— artistsdirdevon (@ArtistsDirDevon) 6 ноември 2019 г.
The #BBC should be ashamed and should cut their own hot air. #Asthma is a chronic illness.
"Климатичните промени са огромна и настояща заплаха за здравето, която ще се отрази непропорционално на най-бедните и уязвими хора на планетата, включително хората с предишно белодробно заболяване", обясняват изследователите.
Все пак авторите не призовават за цялостно премахване на MDI. Инхалаторите със сух прах изискват пациентите да имат поне достатъчно сила в белите дробове, а много от тях я нямат. За тях MDI е единственият начин да се приложи лекарството.
"Ние признаваме необходимостта от опазване на околната среда, но е критично важно хората с астма да получават необходимите лекарства, за да се чувстват добре и да избягват животозастрашаваща астматична криза", коментира Джесика Кирби, ръководител на Asthma UK, в изявление в отговор на изследването.
Много хора с астма биха могли да намалят въглеродния си отпечатък и да помогнат за спасяването на околната среда, преминавайки към "по-екологични" лекарства. Това ще има толкова голямо "еко" въздействие, колкото да станеш вегетарианец, обясняват изследователите, цитирани от БиБиСи.
I tried eco friendly dry powder inhalers.
Result: asthma attacks.
Consequence: now on spray inhalers.
Asthma kills.
Don't compare surviving & managing a killer disease to the meat industry
Ирония е да се обвиняват инхалаторите за изменението на климата. Понякога акцентът, който се поставя върху намаляването на нашите индивидуални отпечатъци в околната среда, се превръща в несправедлива тежест върху инвалиди, болни и бедни. Наскоро видяхме тази динамична игра със забрани за пластмаса, които заклеймяват хора, които имат нужди от сламки за пиене, пише Емили Понтекорво.
Така че, когато БиБиСи съобщиха по-рано за проучване, според което медицинските инхалатори допринасят за изменението на климата и използват заглавието "Въглеродният отпечатък на астмата е голям колкото яденето на месо", много читатели се разстроиха. В "Туитър" се надигна възмущение срещу изследването и обвиненият срещу хората с астма, че използват лекарството, от което се нуждаят, вместо да се търсят истинските виновници.
Мнозина изтъкват, че фармацевтичните компании иамт отговорност да предоставят екологично чисти възможности, а други цитираха един основен факт: Някои от най-големите причинители на обостряща се астма са водещи участници в изменението на климата.
Емисиите от превозни средства са свързани с астмата, фракингът е свързан с астмата, рафинирането на нефт е свързано с астма, електроцентралите са свързани с астма. Самото изменение на климата е свързано с астмата. Като пример, целият дим от пожарите в Калифорния тази есен отделя фини прахови частици във въздуха, това означава, че ако продължаваме да горим изкопаеми горива, повече хора ще развият астма.
Самите автори на изследването изтъкват, че инхалаторите с прах не са безопасна алтернатива за всички.
Ако наистина трябва по-малко хора да използват инхалатори с дозиране MDI, няма ли да е по-ефективно да се погледне към компаниите, чиито емисии влошават състоянието на хората, отколкото да се нападат потребители на инхалатори за техните въглеродни отпечатъци.
Не е тяхна вина, че възможностите им за животоспасяващи лекарства са ограничени.
Choking without our inhalers. Choking because of the inhalers. #Asthma #greenhousegases pic.twitter.com/2u5TWDhryN
— Rukmini Kumar (@rukminikumar) 6 ноември 2019 г.