Ограниченията на Запада за нанасяне на удари на руска територия значително намаляват ефективността на украинските изтребители F-16. За това пише Business Insider, като се позовава на военни експерти.

Много от съюзниците на Украйна, включително САЩ, не позволяват използването на предоставените от тях оръжия с голям обсег на действие за атакуване на руски цели. Това поставя Украйна в трудно положение - вместо да унищожава източниците на руските атаки, тя трябва да отблъсква ракетите поотделно, което прави задачата много по-трудна.

Освен това то дава на руската армия повече възможности да нанася удари по украинските самолети, което ги прави по-уязвими в близост до фронтовата линия. Според Джордж Барос, анализатор в Института за изследване на войната на САЩ, настоящите ограничения позволяват на Русия да концентрира противовъздушната си отбрана в определени региони, което намалява ефективността на украинските въздушни удари.

Барос заяви, че ако на Украйна бъде позволено да нанася удари дълбоко в Русия, това ще принуди руската страна да вземе трудни решения относно разполагането на средствата за противовъздушна отбрана, като ги отдалечи от фронта. Това, от своя страна, ще създаде "по-голяма оперативна дълбочина" за украинските F-16, позволявайки им да действат в по-голяма част от въздушното пространство на Украйна и окупираните територии.

Военният експерт Майкъл Бонер, който изучава въздушните системи в корпорацията RAND, заяви, че за Украйна е по-ефективно да "стреля по стрелеца", отколкото по стрелите, намеквайки за предимството на ударите на далечни разстояния.

Въпреки че някои съюзници неотдавна разрешиха на Украйна да използва ограничен брой оръжия с по-малък обсег за нанасяне на удари по Русия, най-мощните оръжия, като ракетите Storm Shadow/SCALP и ATACMS, остават недостъпни. Това ограничава способността на Украйна да унищожава ключови военни цели в Русия.

Дания прехвърля още една партида F-16 на Украйна до края на годината

Дания прехвърля още една партида F-16 на Украйна до края на годината

Това съобщи министърът на отбраната на страната Троелс Лунд Поулсен

Генерал-майор в оставка Гордън "Скип" Дейвис младши, бивш заместник-помощник генерален секретар на НАТО, заяви, че подкрепя премахването на всички ограничения за използване на западни системи в Русия, като добави, че заплахите на Русия за ескалация при нарушаване на червените линии остават нереализирани.

Друг проблем за ефективността на F-16 е техният брой. Дания, Норвегия, Белгия и Нидерландия са обещали да предадат на Украйна повече от 85 изтребителя, но експертите смятат, че Украйна се нуждае от поне 200 самолета, за да бъде наистина ефективна.

Русия отчита провал на САЩ в обучението на украински пилоти на F-16

Русия отчита провал на САЩ в обучението на украински пилоти на F-16

След разбиването на американски изтребител в Украйна

Военният експерт Майкъл Кларк заяви, че Украйна се нуждае от значително повече изтребители от предвидените за доставка в момента, за да постигне реално предимство във въздуха.