Възобновеният план на Великобритания за изпращане на мигранти в Руанда би ограничил драстично способността на съдилищата да проверяват решенията и рискува да нанесе "сериозен удар срещу правата на човека". Това заяви върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Ройтерс".
В момента британският премиер Риши Сунак прокарва в парламента законодателство, което ще обяви Руанда за безопасна страна за търсещите убежище въпреки опасенията на някои депутати, които атакуваха плана като неетичен и неосъществим.
Според предложението бежанците, които пристигат на южното крайбрежие на Англия с малки надуваеми лодки, ще бъдат изпращани да живеят в Руанда.
Тюрк посочи, че сегашното състояние на законопроекта, който все още не е приет от Камарата на лордовете, ще изисква Руанда да бъде третирана като "сигурна страна", независимо от доказателствата.
"Не може да се приемат със закон факти, които не съществуват", подчерта той и допълни, че британските съдилища са имали доказан опит във вземането на тези решения задълбочено в миналото и трябва да продължат да го правят.
"Дълбоко тревожно е да се изключва дадена група хора или хора в конкретна ситуация от еднаквата защита на закона", добави Тюрк.
Тъй като в проучванията на общественото мнение Консервативната партия на Сунак изостава преди изборите, очаквани по-късно тази година, той инвестира големи количества политически капитал в схемата за Руанда с надеждата, че това ще му позволи да изпълни обещанието си да "спре лодките".
От началото на годината над 1300 мигранти са пристигнали във Великобритания с малки лодки.