Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш настоя, че Северна Корея трябва да се върне към преговорите, целящи да накарат Пхенян да се откаже от програмата си за ядрени оръжия, съобщи "Ройтерс".
Северна Корея е обект на санкции на ООН от 2006 г. насам заради ядрената си програма и програмата за балистични ракети. Така наречените шестстранни преговори за денуклеаризация - между Северна Корея, Южна Корея, Китай, Съединените щати, Русия и Япония - бяха в застой през 2009 г.
Преговорите между севернокорейския лидер Ким Чен Ун и тогавашните САЩ Президентът Доналд Тръмп през 2018 г. и 2019 г. също се провали. Оттогава Китай и Русия настояха за облекчаване на санкциите на ООН за хуманитарни цели и за привличане на Пхенян към преговори.
"Незаконната програма за ядрени оръжия, преследвана от Корейската народнодемократична република, е ясна и настояща опасност", каза Гутериш.
Той направи изявлението по време на заседание на Съвета за сигурност относно върховенството на закона, председателствано от японския външен министър Йошимаса Хаяши.
"Задължението на КНДР е да изпълни международните си задължения и да се върне на масата за преговори", каза Гутериш.
Мисията на Северна Корея към ООН в Ню Йорк не отговори веднага на искане за коментар относно забележките на Гутериш. Но през ноември външният министър на Северна Корея обвини Гутериш, че е на страната на Съединените щати и не успява да запази безпристрастност и обективност.
Северна Корея иска отмяна на санкциите на ООН и САЩ.
Съединените щати заявиха, че Северна Корея трябва да реши дали ще участва в преговори относно програмата си за ядрени оръжия. Северна Корея отхвърли молбите на САЩ за дипломация, откакто президентът Джо Байдън наследи Тръмп през януари 2021 г.
Миналата година Северна Корея възобнови тестовете на междуконтинентални балистични ракети за първи път от 2017 г. Тя също така се подготви да отвори отново своята ядрена тестова площадка, повишавайки перспективата за нов тест на ядрена бомба за първи път от 2017 г.