Германия беше изправена пред обвинения от страна на мюсюлмански страни, че заглушава пропалестинските гласове и че не прави достатъчно, за да се справи с ислямофобията в прегледа на ООН за спазване на правата на човека там, предава "Ройтерс".

Германските власти предприеха репресии срещу пропалестински групи след атаките на Хамас срещу Израел на 7 октомври и отказаха да разрешат много пропалестински протести, заявявайки, че ограничаването има за цел да спре обществените безредици и да предотврати обществения антисемитизъм.

Поддръжниците на палестинците казват, че се чувстват блокирани да изразят публично подкрепа или загриженост за хората в контролирания от Хамас анклав Газа, без да рискуват арест, работата си или имиграционния си статут.

Пратеникът на Индонезия в ООН в Женева призова Германия "да гарантира, че свободата на мнение и изразяване е изпълнена чрез избягване на дискриминационно отношение от страна на полицейски служители към активисти, по-специално към мирните пропалестински протестиращи".

Тази гледна точка беше изразена от други мюсюлмански страни, които също призоваха Германия да се справи по-добре с ислямофобските престъпления, които нарастват от началото на войната Израел-Хамас, в тандем с нарастването на антисемитските инциденти, според активисти .

"Увеличаването на атаките срещу джамии и убийствата от неонацисти наистина демонстрира дълбоки системни пропуски на германската полиция и съдебната система при справянето с подобни престъпления", каза турският пратеник.

"Препоръчваме на Германия да предприеме сериозни стъпки срещу ислямофобски и ксенофобски атаки и практики, включително цялостен преглед на нейните полицейски сили и съдебна система, както и допълнителна защита за джамиите", добави турският пратеник.

Германският комисар по правата на човека Луизе Амтсберг каза, че има ограничения на правото на мирна демонстрация във връзка с престъпни действия.

"Тероризмът не трябва да се празнува", каза тя. "Имаме забрани за демонстрации, когато те са за подбуждане на антисемитизъм, и свободата на мнението не трябва да се злоупотребява за пропагандиране на омраза."

Отделно канцлерът Олаф Шолц каза по-рано в четвъртък, че страната, извършила Холокоста, не може да толерира антисемитизма. В същото време обаче напрежението, подклаждано от войната Израел-Хамас, не трябва да се използва, за да се поставя под въпрос мястото на повече от 5 милиона мюсюлмани в обществото.

Всички 193 държави-членки на ООН са обект на контрол като част от процеса на преглед, създаден през 2008 г. Тричленна "тройка" на ООН ще представи препоръки на германското правителство следващата седмица.

Шолц постигна съгласие за по-строга миграционна политика

Шолц постигна съгласие за по-строга миграционна политика

Крайнодесните сили се възползват от недоволството срещу увеличената миграция