Съветът за сигурност на ООН единодушно гласува в петък за прекратяване на продължила десетилетие мироопазваща мисия в Мали, след като военната хунта на западноафриканската страна внезапно поиска от 13 000-те миротворци да напуснат африканската държава - ход, който според Съединените щати, е бил организиран от руската наемническа групировка "Вагнер", предава Ройтерс.
Краят на операцията, известна като MINUSMA, следва години на напрежение и правителствени ограничения, които възпрепятстваха мироопазващите въздушни и наземни операции, откакто Мали се свърза през 2021 г. с руската група "Вагнер", която стои зад неуспешния въоръжен бунт в Русия миналия уикенд.
Мироопазващите сили на ООН се приемаше, че играят жизненоважна роля в защитата на цивилните срещу ислямистките бунтовници, които убиха хиляди. Някои експерти се опасяват, че ситуацията със сигурността може да се влоши, когато мисията замине, оставяйки недостатъчно оборудваната армия на Мали сама с около 1000 бойци на "Вагнер", за да се бори с екстремисти, които контролират части от територия в пустинята на север и в централната част на страната.
15-членният съвет прие резолюция, изготвена от Франция, с искане мисията в събота да започне "прекратяването на своите операции, прехвърлянето на задачите й, както и организираното и безопасно изтегляне и изтегляне на нейния персонал, с цел завършване на този процес до 31 декември 2023 г."
Докато Съветът за сигурност гласува, Белият дом обвини лидера на "Вагнер" Евгений Пригожин, че е помогнал да се организира напускането на мироопазващите сили на ООН от Мали, и заяви, че разполага с информация, която показва, че властите на Мали са платили над 200 милиона долара на "Вагнер" от края на 2021 г.
"Това, което не е толкова широко известно, е, че Пригожин е помогнал за проектирането на това напускане в интерес на Вагнер", каза говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби пред репортери. "Знаем, че висши малийски служители са работили директно със служители на Пригожин, за да информират генералния секретар на ООН, че Мали е оттеглило съгласието си за мисията MINUSMA."
Говорител на правителството на Мали не отговори веднага на искане за коментар.
Заместник-посланикът на Русия в ООН Анна Евстигнеева каза на Съвета за сигурност, че Мали е взело "суверенно решение".
"Бихме искали да потвърдим нашата подкрепа за Бамако в стремежа му да поеме пълна отговорност и да играе водеща роля в стабилизирането на малийската държава", каза тя. "Русия ще продължи да оказва всестранна подкрепа на Мали за нормализиране на ситуацията в тази страна на двустранна основа.
Правителството на Мали взе под внимание приемането на резолюцията и "ще бъде бдително, за да гарантира спазването" на графика за изтегляне, каза посланикът на Мали в ООН Иса Конфуру пред Съвета за сигурност.
"Правителството съжалява, че Съветът за сигурност продължава да разглежда ситуацията в Мали като заплаха за международния мир и сигурност", каза Конфуру. "Мали остава отворена за сътрудничество с всички партньори, които желаят да работят с нея, при спазване на ръководните принципи на нашите държавни политики."
Резолюцията на Съвета за сигурност упълномощава MINUSMA - "в непосредствена близост" - да реагира на непосредствени заплахи от насилие срещу цивилни и да допринесе за безопасното, ръководено от цивилни лица доставяне на хуманитарна помощ до 30 септември.
В нея се изисква от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш да работи с малийските власти по план за прехвърляне на задачите на MINUSMA и да го представи на Съвета за сигурност до 15 август. Също така се призовава Мали да сътрудничи напълно на ООН по време на изтеглянето на MINUSMA.
Конфуру каза в четвъртък, че Мали ще си сътрудничи тясно с ООН.
Когато преди две седмици Бамако поиска MINUSMA да напусне страната, малийският външен министър Абдулайе Диоп каза на Съвета за сигурност, че има "криза на доверие" между операцията на ООН и малийските власти.
До 31 декември MINUSMA също е упълномощена да осигурява сигурност на персонала, съоръженията, конвоите, инсталациите и оборудването на ООН и свързания персонал; извършване на операции за извеждане на персонала на ООН и хуманитарните работници в опасност и осигуряване на медицинска евакуация.
Мали се бори да опитва да овладее ислямисткия бунт, който пусна корени след въстание през 2012 г. Съветът за сигурност разположи MINUSMA през 2013 г. в подкрепа на чуждестранните и местните усилия за възстановяване на стабилността. Разочарованието от нарастващата несигурност предизвика два преврата в Мали през 2020 г. и 2021 г.