Съветът за сигурност към ООН прие три резолюции, отменящи редица санкции, наложени на Багдад през 1990 година, след като Ирак нахлу в Кувейт, съобщава РИА Новости.

Става дума за отмяна на ограниченията по скандалната програма „Петрол срещу храни", вдигнати са ограниченията за износ на ядрени технологии за Ирак.

Трябва да се поднови резолюцията за Фонда за развитие на Ирак.

Решението е взето по американска инициатива на специално заседание на Съвета за безопасност, председателстван от вицепрезидента на САЩ Джоузеф Байдън.

Съавтори на резолюциите станаха няколко държави, включително САЩ, Русия, Китай и няколко европейски, азиатски и африкански страни.

Програмата "Петрол срещу храни" беше приета през 1995 г., когато Ирак беше подложен на международно ембарго заради нахлуването му в Кувейт. Тя практически приключи в края на 2007 г.

От 1991 г. друга резолюция на Съвета за сигурност задължаваше Ирак да разруши всички оръжия за масово унищожение и да не използва, произвежда и закупува такива оръжия, както и ракети. През юли тази година Ирак уведоми Съвета за сигурност за много мерки, доказващи ангажимента му в областта на разоръжаването.

Що се отнася до Фонда за развитие на Ирак, той разполага с петролните приходи на страната и има за мисия да помогне на правителството да управлява тези източници отговорно и прозрачно. Мандатът на Фонда приключва в края на тази години и Ирак поиска неговото подновяване.

През февруари Съветът за сигурност излезе с решение, че ще вдигне санкциите след като Ирак ратифицира някои международни споразумения, в това число и т.нар „допълнителен протокол" - споразумение с Международната агенция за атомна енергия за провеждане на инспекции.

Парламентът в Багдад до този момент не е ратифицирал протокола въпреки обещанията на официални представители, че това ще стане възможно най-скоро. Очаква се падането на санкциите да бъде обвързано с доклад за напредъка по гласуването на документа, който ще трябва да бъде представен от Ирак в срок от 12 месеца.