Неравенството между половете остава в застой от десетилетие. Това показва изследване на ООН, цитирано от "Ройтерс".
Посочва се, че културните пристрастия и натиск продължават да възпрепятстват овластяването на жените и правят все по-малко вероятно светът да постигне целта на ООН за равенство между половете до 2030 г.
Въпреки увеличаването на организациите за правата на жените и социалните движения като Time's Up и MeToo в Съединените щати, пристрастните социални норми и по-широката криза в човешкото развитие, изострена от пандемията от COVID-19, по време на която много жени останаха без работа, спряха напредъка по отношение на половото неравенство.
В последния си доклад Програмата за развитие на ООН проследи проблема чрез своя Индекс на социалните норми, свързани с пола, който използва данни от Световното изследване на ценностите - международен проект, изследващ как се променят ценностите и убежденията в световен мащаб.
Проучването се основава данни за периодите от 2010 г. до 2014 г. и от 2017 г. до 2022 г. в държави и територии, обхващащи 85% от световното население.
Последният анализ сочи, че близо девет от всеки десет мъже и жени имат фундаментални предразсъдъци спрямо жените, като делът на хората с поне един предразсъдък почти не се е променил през изминалото десетилетие. В 38 от изследваните държави делът на хората с най-малко един предразсъдък е намалял до едва 84,6% от 86,9%.
Степента на подобрение във времето е "разочароваща", посочи Хериберто Тапия, съветник по изследванията и стратегическото партньорство в ПРООН и съавтор на доклада.
Освен това проучването отбелязва, че почти половината от хората по света смятат мъжете за по-добри политически лидери, а 43% считат мъжете за по-добри бизнес ръководители.
"Трябва да променим предразсъдъците, свързани с пола, социалните норми, но крайната цел е да променим властовите отношения между жените и мъжете, между хората", подчерта Ароа Сантяго, специалист по въпросите на пола в приобщаващите икономики в ПРООН.
Въпреки че образованието винаги е било считано за ключово за подобряване на икономическите резултати за жените, проучването показва прекъснатата връзка между разликата в образованието и доходите - средната разлика в доходите е 39% дори в 57-те страни, където възрастните жени са по-образовани от мъжете.
По-пряка вреда за благосъстоянието на жените се отчита във възгледите за насилието - според повече от един на всеки четирима души е оправдано мъжът да бие жена си, сочи ПРООН.
ivan-koichev
на 12.06.2023 в 14:51:26 #3С отнемането на децата всъщност се наказват децата, най тежкото наказание за едно дете е да го лишиш от родител. В Западния свят дори и в мирно време това се практикува доста свободно.
philip-georgiev
на 12.06.2023 в 14:00:26 #2Важно !!! Четете между редовете: Това е жалък опит да се вкарат НПО-тата в семейството. Да се отнемат децата. За модератора : Ако имате деца или нямате още, не триите този коментар !
shtimpo
на 12.06.2023 в 12:22:33 #1"Трябва да променим предразсъдъците, свързани с пола, социалните норми, но крайната цел е да променим властовите отношения между жените и мъжете, между хората" Ако са налице опити нещо да бъде НОРМАЛИЗИРАНО то НЕ е нормално!