Председателят на Централната избирателна комисия на Турция Сади Гювен потвърди, че повечето гласоподаватели на референдума са подкрепили изменението на конституцията, която разширява президентските пълномощия, предадоха АП и Интерфакс.
Опозицията ще оспорва резултатите от допитването.
Основната опозиция в лицето на Републиканската народна партия призова турската избирателна комисия да отмени резултатите от референдума, съобщава АП.
Заместник-председателят на партията Бюлент Тезджан смята, че са извършени редица нарушения.
Според него не е възможно правителството да установи колко бюлетини са невалидни.
Според АП, от турската ЦИК са направили това изявление след като президентът Реджеп Ердоган поздравил поддръжниците си с победа, независимо, че окончателните резултати още не са обявени.
При 100 % от преброените бюлетини в подкрепа на референдума са гласували 51,4% от турците, а 48,6% - са против конституционните реформи. За исканите разширени правомощия на турския президент са 25 156 860, срещу тях са 23 777 014 души. Това гласят предварителните финални резултати.
Turkey: Preliminary final result of constitutional referendum: 'Yes' wins by a 2.8 margin. pic.twitter.com/WQ7yUk11lz
— Europe Elects (@EuropeElects) April 17, 2017
Три от общо 18-те точки в конституционната реформа, която бе поставена и одобрена на референдум в Турция вчера, ще влязат в сила незабавно.
До месец ще бъде преструктуриран Висшият съвет на съдиите и прокурорите. Шестима от бъдещите 13 членове на висшия съдебен орган ще бъдат посочвани директно от президента Ердоган. Веднага в сила влиза и поправката, с която се премахват военните съдилища.
Изборната комисия смята за несъществени претенциите на опозицията, според която повечето от отчетените бюлетини са без официален печат. Председателят на Народно-републиканската партия в Турция Кемал Киличдарогль обвини ЦИК за това, че е направил изменения по време на гласуването и напомни, че на предишни избори бюлетини без печат са били признавани за невалидни.
Останалите 15 промени ще станат факт, след като през ноември 2019 година бъдат произведени едновременно президентски и парламентарни избори.
Според преброените 99,33% бюлетини за промените в конституцията на Турция, които са преход за преминаване към президентска република са гласували 51,36% (24, 935 426 млн.) души, против - 48,64% (23, 616 345 млн.) души.
В деня на референдума, турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви плановете си да обсъди с правителството връщане на смъртното наказание. Това стана след като в неделя бе проведен конституционен референдум за увеличаване на правомощията на президентската институция, съобщи РИА Новости, позовавайки се на Reuters.
Пред множество хора в Истанбул, той подчерта намерението си "веднага" да започне дискусия за това с премиера Бинали Йалдъръм и опозиционните лидери.
Смъртното наказание бе отменено в Турция през 2002 година, за да бъдат изпълнени критериите за присъединяване към Евросъюза.
Xa-x@v
на 17.04.2017 в 22:41:27 #7Какво ще правят хората в Турция със светско мислене,не ми се мисли.Ще тръгнат да бягат навънка,а нашите ще се върнат.
Сърбин
на 17.04.2017 в 20:59:58 #6Ердоган е новият Хитлер. Вижте на снимката колко прилича на фюрера. Същите мустачки... Новият Хитлер на 21 век. Сега ще наложи фашистка диктатура и който гъкне, ще бъде хвърлян в затвора. А нашите дупедавци да помислят сериозно с кого се прегръщат и целуват!
mclaranist
на 17.04.2017 в 12:37:19 #5Проблемът е, че е разтегливо понятието демокрация, както и какво е ДОБРО и ЛОШО за една държава. Демокрацията е имало и в древна Гърция, но тя е коренно различна от англосаксонката идея, която се наложи през 19 век. От там пък, демокрацията която изповядват САЩ е далеч по-различна от демокрацията в една Унгария или да речем Норвегия. От друга страна, това което е лошо- не демократични режими в Арабският свят, Турция, Азия и т.н. може да е от полза и да е добро за тези страни. Примера се видя- обществата и държавите НЕ СА ЗА ДЕМОКРАЦИЯ- Арабската пролет, Сирия, Афганистан, Ирак ии т.н. Така че според мен, Запада трябва да разбере- това което за тях е добро ии даденост- демокрация ии либерализъм, за друга част от света са НЕВЪЗМОЖНИ ии несъстоятелни. И налагането насила само ще влоши нещата
Е_С_ССР
на 17.04.2017 в 12:04:53 #4Воистина воскресе! Хубав ден на всички
Е_С_ССР
на 17.04.2017 в 11:44:27 #3Няма как да знам кои страни си имал предвид. Ако си говорил за арабската пролет, Ирак и Афганистан, тогава съм съгласен за провала на демокрацията. Турция обаче е друг случай. Поне турската армия имаше функцията на поддържане на техния вид демокрация от такива като Ердоган и страната като цяло беше напредничева в последните 60 години, живеят не по-зле от нас.
Е_С_ССР
на 17.04.2017 в 11:31:10 #2Прави си. Полша,Чехия, Литва, Латвия, Естония, Унгария, Румъния, Словения, Хърватска, Словакия и Черна Гора тънат в мизерия и разруха.
Е_С_ССР
на 17.04.2017 в 11:17:59 #1Няма да разберем каква е истината. Ердоган симулира преврат, за да консолидира вота за референдума и пак бе на ръба. Вероятно на секционните комисии са им казали, че или трябва да броят правилно или ще ги регистриат при привържениците на Гюлен в затвора. Да очакваш демократичен, честен и прозрачен вот в недемократична, авторитарна страна е в сферата на фантастиката.