Известният готвач Хосе Андрес, основател на благотворителната World Central Kitchen (WCK) заяви пред "Ройтерс" в емоционално интервю в сряда, че израелската атака, при която бяха убити седем от неговите хуманитарни работници в Газа, е била насочена към тях "систематично, кола по кола".
WCK е поддържала ясна комуникация с израелските военни, които според него са знаели движенията на неговите хуманитарни работници.
"Това не беше просто лош късмет, когато е била хвърлена бомба на грешното място, каза Андрес, с което опроверга изявлението на израелския премиер Бенямин Нетаняху за неумишлен удар.
По думите му, организацията е имала и ясно различимо лого на конвоя.
Той призова за разследване на инцидента от правителството на САЩ и от родината на всеки убит хуманитарни работник. Очаква се днес да разговарят американският президент Джо Байдън и Нетаняху.
Телата на чуждестранните хуманитарни работници бяха докарани до пропускателния пункт с Египет в сряда.
Припомняме, че случилото се предизвика гняв срещу Израел. Редица държави осъдиха израелските действия.
Организацията на обединените нации (ООН) спря движението през нощта в Газа за най-малко 48 часа, за да оцени проблемите със сигурността след убийството на хуманитарните работници.
Междувременно, морски конвой с недоставена храна за Газа се завърна в Кипър в сряда. Товарен кораб, превозващ 240 тона храна, предназначена за хората от обсадения палестински анклав, отплава обратно към Ларнака в Кипър след смъртоносната атака, пускайки котва точно пред пристанището. Втори кораб, Open Arms, собственост на испанска НПО, работеща с WCK, пристигна по-рано.
ООН отдавна се оплаква от пречки пред получаването на помощ и разпространението ѝ в цяла Газа.
Организацията многократно е призовавала за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня в шестмесечната война между Израел и "Хамас".
Израел отмъщава на Хамас в Газа заради смъртоносната атака на 7 октомври от палестински екстремисти.
Повече от 32 900 палестинци са били убити и 75 494 ранени на фона на масово унищожение и недостиг на стоки от първа необходимост.
Израелската война тласна 85% от населението на Газа към вътрешно разселване на фона на остър недостиг на храна, чиста вода и лекарства, докато 60% от инфраструктурата на анклава е повредена или унищожена, според ООН.