Предсрочните парламентарни избори през април 2023 г. в България са били състезателни и добре управлявани от изборната администрация, като основните свободи са зачитани, съобщава в доклад Службата за демократични институции и права на човека на ОССЕ.
Според ОCCE, правната рамка е била адекватна за провеждането на демократични избори, но честите промени на изборното законодателство са подкопали доверието и ефективността, усложнявайки навременната подготовка.
Медиите са предложили разнообразно и обширно отразяване, позволявайки на избирателите да чуят множество мнения, но са останали податливи на политически и корпоративни влияния, които в резултат на това са намалили критичното отразяване.
Според докладът, недостатъчното представителство на жените в политическите постове и кампанията са показали необходимост от по-голям ангажимент за гарантиране на равенство между половете в политиката.
Това са някои от основните заключения от окончателния доклад за изборите на 2 април, публикуван днес от Службата за демократични институции и права на човека (ODIHR) на ОССЕ.
Основните препоръки включват:
- Преразглеждане на правната рамка много преди следващите избори в приобщаващ и прозрачен процес на консултация, за да се гарантира последователна и стабилна избирателна рамка;
- Въвеждане или промяна на изборните технологии достатъчно рано, за да се даде време за изпробване, одит и сертифициране на оборудването и неговото функциониране;
- Въвеждане на временни мерки за насърчаване на представителството на жените;
- Бързо разследване на твърдения за сплашване, принуда и купуване на гласове и обучение на гласоподавателите относно техните права и съществуващи предпазни мерки;
- Предприемане на законодателни мерки за защита на журналистите и медийните работници и за поддържане на свободата на изразяване;
- Усъвършенстване на процедурите за установяване и отчитане на резултатите от гласуването за отстраняване на неточности в протоколите с резултати.
Службата за демократични институции и права на човека (СДИПЧ) е разположила мисия за наблюдение на изборите на 28 февруари 2023 г., и остава в страната до 12 април.
Всичките 57 държави-членки в региона на ОССЕ официално се ангажираха да предприемат незабавни последващи действия във връзка с оценките и препоръките на ODIHR за изборите.