В аудиозаписи от фронтовите линии в Украйна руските войници говорят със закодирани армейски послания, като "товар 200" означават мъртви, "товар 300" означават ранени. Желанието за бягство е станало достатъчно често срещано, за да говорят и за "500-те" - хора, които отказват да се бият. Това разкри АП.
Тези позивни се налагат в руския жаргон по време на съветската агресия в Афганистан през 80-те години на миналия ХХ в.
Докато войната на Путин срещу Украйна навлиза във втората си зима, все по-голям брой руски войници искат да се махнат, както става ясно от секретните записи, получени от Асошиейтед прес. Руските войници, които се обаждат у дома от бойните полета на регионите Харков, Луганск и Донецк в Украйна дават ясна представа за бойния дух на руската армия.
Обажданията предлагат рядък поглед върху войната, така както тя изглежда през руските очи - гледна точка, която рядко си проправя път в западните медии, до голяма степен защото Русия е превърнала в престъпление да се говори честно за конфликта в Украйна. Те също така ясно показват как е напреднала войната, от професионалните войници, които първоначално задвижиха пълномащабната инвазия на Владимир Путин, до мъже от всички сфери на живота, принудени да служат в изтощителни условия.
"Тук няма, по дяволите, "да умреш като смелите", каза един войник на брат си от фронта в района на Харков в Украйна. "Просто умираш като дяволски земен червей."
Перспективата за нова вълна от мобилизация остава, въпреки че Москва се опитва да примами хората да подпишат договори с военните. Годишният есенен набор в Русия започна през октомври, привличайки около 130 000 нови млади мъже. Въпреки че Москва казва, че наборниците няма да бъдат изпращани в Украйна, след една година служба те автоматично стават резервисти - основни кандидати за мобилизация.
АП провери самоличността на хората в обажданията, като разговаря с роднини и войници - някои от които все още са във война в Украйна - и проучи материали с отворен код, свързани с телефонните номера, използвани от войниците.
Разговорите, събрани през януари 2023 г. — някои от почти най-дългата и смъртоносна битка в Бахмут — бяха редактирани за дължина и яснота. Имената са пропуснати, за да се защитят войниците и техните роднини.
Гласовете в тези призиви са на хора, които не са или не са могли да избягат от мобилизация. Някои нямаха пари, образование и възможности. Други вярваха в патриотичния дълг. Единият работеше в месокомбинат.
Друг работеше в адвокатска кантора. Третият, който е работил като майстор на покриви и по-късно в компания за супермаркет, е имал редица дългове и е просрочил плащанията си за комунални услуги, показват записите.
Трудно е да се каже доколко тези призиви са представителни за настроенията в руските въоръжени сили, но тяхното отчаяние е съчетано с скок в съдебните дела срещу войници в Русия, които отказват да се бият.
petar-hristov-rFy92nKR
на 28.11.2023 в 17:34:49 #4Така им е паднал духа та чак са изтрепали 1126000 укробойци ! Даже и американските укроезични медии го признаха .
NaskoZashtoto
на 28.11.2023 в 09:24:56 #3Записи на разговори… от януари. Прослушвали са ги цели девет месеца. И от тях са успели да изровят цял един цитат с “негероичен” контекст. Дори не е оплакване. Как направиха извод, от един единствен случай през януари, че бойния дух “пада” баш сега и то на сите руски “нашественици”?!!
alabala654
на 28.11.2023 в 07:14:57 #2Има тук няколко про-путински писара на глупави коментари... Вместо да драскат глупости да хващат автомата и да ходят да обясняват на руснаците какво добро дело вършат
torbalan
на 28.11.2023 в 04:49:59 #1Кой иска да се бие в тая безмислена война? И руснаци и украинци умират с хиляди заради имперските амбиции на Русия и политическото късогледство на западна Европа която още преди години трябваше истински да приобщи и Украина и Русия към себе си а не само да ги използва като пазари и източник на евтина работна ръка и суровини.