В традиционната си проповед „Урби ет Орби” („Към града (Рим) и света”) по повод Възкресение Христово, което се отбелязва днес от католическия свят (както и от протестантатите и арменците, б. р.), папа Франциск се изказа срещу „охвърлянето” на мигрантите и бежанците, съобщава „Франс прес”.
„Великденското послание на възкръсналия Христос... ни приканва да не забравяме тези мъже и жени, които търсят по-добро бъдеще, все по-многобройно множество от мигранти и бежанци... бягащи от война, глад, бедност и социална несправедливост”, изтъкна папата.
„Твърде често тези наши братя и сестри се срещат по пътя си със смъртта или, във всеки случай, отхвърляне от тези, които биха могли да им предложат добър прием и помощ”, констатира още Светия отец.
Папата засегна и „продължителния конфликт в Сирия, с натъжаващото унищожение, смърт, презрение към хуманитарното право”, подчертавайки надеждата си за мирни преговори, които са насрочени за следващия месец между сирийското правителство и опозиционните сили.
„Добра воля и сътрудничество на всички ще даде плод във вид на мир и започването на изграждането на братско общество”, посочи Франциск пред тълпата, събрана под централния балкон на базиликата „Свети Петър” във Ватикана.
Направи впечатление, че папата този път не честити Възкресение Христово на всички световни езици, каквато е отколешната традиция.
Преди това в пасхалната си проповед в "Свети Петър" Франциск призова християните да не се поддават на страха и песимизма след атентатите в Европа.
"Нека не позволяваме на страха и мрака да завладеят сърцата ни", призова главата на Римокатолическата църква. Много поклонници отмениха планираните си пътувания до Рим след атентатите в Брюксел, но въпреки това снощи в базиликата дойдоха много вярващи.
"Днес е празник на нашата надежда. Тя е толкова нужна сега", изтъкна Светият отец.
vesselin-slivov
на 04.05.2016 в 09:58:29 #6Исторически факт е, че "религиозните" войни са най-кървави. В кавички, защото за каквото и да се говори, става дума за пари и власт, не задължително в този ред. Колкото до толерантността, Европейският опит от последните две години сочи, че големите "емигрантски" общности в държавите, където бяха приети най-добре, се държат по-скоро като окупатори. Не съм чул до момента някой от емигрантите в Гърция да е потърсил работа, каквато и да е ... Те и в Германия не отиват за да работят, или поне по-голямата част от тях. Факт е, че в някои немски градове вече има "призиви" да няма сами жени по улиците, от съображения за сигурност. Да ви напомня нещо? Нека ме оборят икономистите но коя икономика, колкото и да е развита, може да понесе такъв натиск?
vesselin-slivov
на 04.05.2016 в 09:49:24 #5@ stdaganov Следвайки логиката, къде са данните за загиналите в Сирия мюсюлмани от ръката на "братята" им мюсюлмани ... А от Либия, Египет, Иран, Нигерия, Судан и т.н. и т.н.
пираня
на 28.03.2016 в 10:04:07 #4Нормално за един предтеча на антихриста да приветства неговите бесовски пълчища.
panman
на 28.03.2016 в 01:40:15 #3@ stdaganov Правиш ли разлика между военни конфликти между държави и конфликти на религии/идеологии? В единия случай имаш война между суверенни държави, в другия - терористични атаки, плод на културни и религиозни различия. Сравняваш ябълки с банани.
panman
на 27.03.2016 в 18:12:57 #2Стига с тия глупости! Колкото и да сте толерантни към мюсюлманите, те няма да ви отвърнат със същото. Всичко друго е заблуда.
nsmilitia
на 27.03.2016 в 17:19:05 #1Само да не забравя този, че същите тия са изцяло настроени за война с християнството. Запада не го очаква нищо добро...