Шефът на Пентагона Джеймс Матис не може да спре Тръмп, ако президентът е решен на ядрен удар, заяви в интервю за "Политико", бившият секретар по отбраната на САЩ Уилям Пери. Той ръководи военния отдел при президента Бил Клинтън 1994-1997.

"Министър на отбраната няма право да налага вето върху ядрен удар, това решение се взима от президента", коментира Пери. Според него, ръководителят на Белия дом може да се консултира с министъра на отбраната, ако пожелае, преди да даде заповедта.

"Той нарежда директно на стратегическото командване, не е наложително за това да бъде уведомен министър на отбраната. За пет, шест или седем минути, времето, за което се взема решение за ядрена атака, министърът на отбраната дори не знае, че това се случва, докато не е станало твърде късно. Ако има повече време, а президентът иска да се консултира с министъра на отбраната, все едно, единственото нещо, което може да направи ... е да дава съвети", допълва Пери.

Пери смята, че Матис и секретарят Рекс Тилърсън играят "стабилизираща роля" в администрацията на Тръмп. "Но не те вземат окончателно решение по важни въпроси, свързани с националната сигурност. Решението се взима от президента" добавя бившият министър.

Той изразява мнение, че вероятността от ядрена война се е увеличила през последната година, отчасти поради президента Тръмп. 

За първи път от 41 г. в САЩ бистрят кой има власт да използва ядрения арсенал

За първи път от 41 г. в САЩ бистрят кой има власт да използва ядрения арсенал

Конгресът е обезпокоен относно това в САЩ кой има правомощия да използва ядрения арсенал

В същото време, бившият шеф на американското стратегическо командване, пенсионираният генерал Робърт Кейлър коментира, че в САЩ "войниците не извършват поръчки на сляпо".

"Ако получат незаконна заповед, са длъжни да откажат да го извършат", обяснява той на заседание на сенатската комисия по външните работи.

Сенатор Рон Джонсън пита Кейлър, какво ще направи, ако мисли, че заповедта за започване на ядрен удар, не е достатъчно обмислена. "Бих казал, че имам няколко въпроса и не съм готов да изпълня заповедите", коментира бившият шеф на стратегическото командване на САЩ.

"И какво ще стане след това", е следващият въпрос на сенатора. "Аз не знам, за щастие, това е хипотетичен сценарий", отговаря пенсионираният генерал.

След получаване на заповед за ядрен удар, командирът на стратегическите сили трябва първо да реши дали подобен ход "е пропорционален и какво е необходимото съгласие, както и да се вземе предвид, към когото се прилага този удар - гражданското население или вражески войници. Ще бъде много труден разговор (с президента)", признава Кейлър.

Както е подчертано по време на изслушването от сенатор Кристофър Мърфи "ние сме загрижени, че президентът на САЩ е толкова променлив и небалансиран и в процеса на вземане на решения е толкова ексцентричен, че той може да разпореди използването на ядрени оръжия, въпреки факта, че това не отговаря на националните интереси и сигурността".