Конгресът е обезпокоен относно в САЩ кой има правомощия да използва ядрения арсенал на страната, съобщава Defence One.

Законодателният орган не е провеждал изслушване по този казус от 41 години, според Конгресната изследователска служба. Това обаче ще се промени днес, тъй като Комисията за външни отношения към Сената на САЩ ще изслуша пенсиониран командир на Стратегическото командване на въоръжените сили на САЩ, бивш заместник-министър на отбраната и професор от Университета "Дюк".

Defence One отбелязва, че освен процедурните въпроси (намеква, че няма "ядрен бутон") има и три фундаментални въпроса.

Първият е свързан с това дали се отнася до американския лидер Доналд Тръмп.

Председателят на комисията Боб Коркър твърди, че изслушването не е за американския президент, който многократно обижда и заплашва лидера на друга ядрена държава (има се предвид КНДР - Бел. ред.).

Според Коркър става въпрос за по-голям баланс на властта между различните ведомства.

Редица членове в нашата комисия и извън нея повдигат въпроси за пълномощията на законодателната и изпълнителната власт относно воденето на война, използването на ядрени оръжия и като цяло провеждането на външна политика, поясни той в съобщение преди изслушването.

Но мнозина критици и опоненти на Тръмп подлагат на съмнение дали американският лидер има качествата да командва ядрения арсенал на САЩ.

След като Конгресът не е провеждал публично обсъждане на правомощията за използване на ядрено оръжие от водения от Леонид Брежнев СССР, Тръмп ли е причината за повдигането на темата?

"Абсолютно", отговори миналата седмица Джозеф Сжиринсион, президентът на института Ploughshares Fund.

Вторият въпрос е дали има значение защо президентът изстрелва ракетите.

Defence One разкрива, че като цяло има два сценария, при които президентът може да издаде заповед за използване на ядрени оръжия: враг е изстрелял една или няколко междуконтинентални ракети или при извършване на превантивен удар.

При първия сценарий има малко време за консултации в екипа за национална сигурност на президента. Решенията трябва да бъдат взети в рамките на минути. Президентът вероятно ще се опита да организира конференция с няколко топ съветници. Веригата на командването трябва да бъде къса, за да се отговори на врага, разясни бригаден генерал Грегъри Боуен, заместник-директор на отдела за световни операции към Стратегическото командване на САЩ.

По думите му целта е бързо да се отговори при екстремна ситуация.

Законодателите в момента повече са обезпокоени относно втория сценарий - президентът издава заповед за ядрен удар по страна, която не е изстреляла ракета за масово поразяване.

"Президентът има изключителната и едностранна власт да заповяда използването на ядрени оръжия", поясни Брус Блеър, експерт по командване и контрол на ядрените оръжия към Принстънския университет.

"Но има мнозина в Конгреса, които смятат, че не трябва да се позволява на президента да издава заповед за използване на ядрени оръжия при никакви обстоятелства преди да бъде потвърдена атака срещу САЩ", добави той.

Официални представители на администрацията на бившия президент на САЩ Барак Обама обмисляха да заявят, че Съединените щати никога първи няма да изпълват ядрено оръжие при конфликт, но в крайна сметка решиха да запазят този вариант.

Все още продължава първият Преглед на ядрената позиция на САЩ при Тръмп, но не се очаква да се промени тази политика.

Важно е да не се обезсмъртява "митологията, че президентът може да се събуди и да натисне бутон и да изстреля ядрени ракети", заяви Трой Томас, директор на Boston Consulting Group, който е бил експерт в Съвета за национална сигурност при Белия дом.

В случай на превантивен удар, по думите му, трябва да се проведе разговор между избраните от президента съветници и да се установи дали заповедта е легитимна и не е в нарушение на закона за водена на война.

Третият въпрос е колко власт има Конгресът по този казус.

Президентът на САЩ винаги е имал пълномощия да използва военните инструменти на страната. И ядреното оръжие е само едно от тях, каза Томас.

Блеър подчерта, че Конгресът може да прокара закон, който забранява превантивно използване на ядрени оръжия и няколко законодатели вече са предложили това.