Русия следи наблюдава събитията в Грузия с голяма загриженост. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс.
Той направи коментар, след като грузинският парламент, след три нощи на протести, отхвърли проектозакон, подобен на закона за "чуждите агенти", който Русия използва, за да репресира опонентите си през последното десетилетие.
По думите му Москва няма нищо общо със ситуацията в Грузия. Песков изтъкна факта, че грузинският президент Саломе Зурабишвили беше на визита в Съединените щати тази седмица.
Тя не се обръща към грузинците от Грузия. Тя се обръща към тях от Америка. И тук нечия видима ръка се опитва отново да вкара антируски елемент, поясни Песков. Да, това е изпълнено с провокации, ние го наблюдаваме много внимателно и с голямо безпокойство, допълни той.
Русия отдавна обвинява САЩ, че подклаждат революции в съседни страни, които смятат за своя сфера на влияние.
Припомняме, че Грузия бе обхваната от протести, породени от спорен законопроект за чуждите агенти. Стигна се дори до сбиване в грузинския парламент.
bravebg
на 11.03.2023 в 08:22:55 #12alabala654 на 10.03.2023 в 23:50:13 Същите неща ги има и по FARA... Зад всяка твоя публикация, коментар и тн трябва да седи надпис: This material is distributed by (name of registrant) on behalf of (name of foreign principal). Additional information is available at the Department of Justice, Washington, DC. Отделно си длъжен в рамките на 48 часа изрично да предоставиш твоя материал/коментар на FARA в подходящ електронен технически четим вид.... По FARA се регистрираш не само ако работиш за чуждо правителство.... имаш ли отношения с чужда организация от какъвто и да е вид, че дори и за отношения с физически лица може да попаднеш под ударите на FARA: A “foreign principal” can be a foreign government, a foreign political party, any person outside the United States (except U.S. citizens who are domiciled within the United States), and any entity organized under the laws of a foreign country or having its principal place of business in a foreign country. It can also include a foreign faction or body of insurgents whose legitimacy the United States government has yet to recognize. Изобщо FARA е врата в полето, хващат твоя коментар #9, казват написал си го по заявка (act at request) от bravebg, а той е чужд принципал(не съм ама за целите на примера, да предположим ).... Та за този ти коментар можеше да ти лепнат тлъста глоба или направо затвор - до 5 години ефективно. И двата закона са написани така, че ако не харесват как ги ковеш и имаш влияние върху формирането на публичното мнение, да могат да те ударят.
alabala654
на 10.03.2023 в 23:50:13 #11bravebg, разликата е че от една страна (FARA) си длъжен да се впишеш в един регистър при положение че работиш за чуждо правителство (държава). От друга страна (руския закон) зад всяка твоя публикация, коментар и тн трябва да седи надпис "Чуждестранен агент" ако получаваш дори минимално заплащане. И това е преди поправката "чуждо влияние". Сега ако ти примерно беше в Русия сега и напишеш коментара ти (#10) трябва да си сложиш надпис "Чужд агент". Защо? Ами по две причини - 1. Ако работиш за компания, която не е българска (нямам идея дали е така) 2 - Защото може коментара ти да се тълкува като "Чуждо влияние" т.е - повлиян си от чужда гледна точка а не българската (примерно). Та за този ти коментар можеше да ти лепнат тлъста глоба или направо затвор. Ако пък беше в щатите нямаше да те прекарат през FARA понеже няма данни да работиш за друго правителство (предполагам ) Ето това е разликата - обхват и задължения по закона.
bravebg
на 10.03.2023 в 21:28:48 #10alabala654 на 10.03.2023 в 19:04:31 Аз не виждам драстични разлики.... 1 и 2. Разликата ми се струва обусловена от спецификите на конкурентите. Конкурентите на Щатите (Русия, Китай, фашистка Германия) са със силно централизирано държавно/партии но управление), конкурента на Русия (Щатите) е със силна пазара децентрализирана икономика с частни финансови потоци и финансиране. 3. Въпрос на вътрешна организация и закони. Присъдите със сигурност идват от МП, но за глоби не виждам проблем и други агенции да се включват. 4. По FARA също има затвор - до 5 години ефективно. 5. "Bona fide" с него и без него.... то е предвидено за канадски медии, британски и т.н. .... нали не мислиш, че ще го лепнат на Китайска или Руска медия ... далеч по-добрият подход е равнопоставеност.... аз да си знам - тая медия китайска, другата канадска и да е ясно, не да прикривам която ми изнася а другите да ги бъхтя
alabala654
на 10.03.2023 в 19:04:31 #9bravebg, наскоро го дискутирахме в една друга тема този закон. Направих си труда да го разгледам и сравня с руския. Ето това са разликите. Обръщам ти внимание, че в долното кравнение не съм включил поправката от 2022г в която се променя основния фокус от "чуждо финансиране" на "чуждо влияние" и ситуацията се изостря още повече... Основните разлики между американския закон FARA (Foreign Agents Registration Act) и руския закон за чуждестранни агенти (Russian foreign agent law) са: 1. Обхват: FARA се отнася до физически лица и организации, работещи ОТ ИМЕТО на чужди правителства или политически партии, докато руският закон се отнася до лица и организации, ПОЛУЧАВАЩИ чуждестранно финансиране и се занимаващи с политически дейности. 2. Изисквания за разкриване на информация: FARA изисква регистрираните да разкрият информация за дейността си, финансите си и връзките си с чуждестрани принципали, докато руският закон изисква чуждестранните агенти да се обозначат като такива и да разкрият източниците на финансиране. 3. Изпълнение: FARA се изпълнява от Министерството на правосъдието, докато руският закон се изпълнява от Министерството на правосъдието И ДРУГИ правителствени агенции. 4. Наказания: Нарушения на FARA могат да доведат до граждански и наказателни санкции, докато нарушения на руския закон могат да доведат до глоби и ЗАТВОР. 5. Mедийните организации: Руският закон се отнася до ВСИЧКИ медийни организации, получаващи чуждестранно финансиране и занимаващи се с политически дейности, докато FARA освобождава чуждите медийни и новинарски организации, които са обозначени като "bona fide".
bravebg
на 10.03.2023 в 18:21:35 #8alabala654 на 10.03.2023 в 16:55:42 иначе може и да си прав, аз не съм обърнал внимание кога е създаден закона, знам че преди години го бяха ползвали активно против китайски медии в Щатите... това са ми спомените, без да съм се задълбочавал сериозно
bravebg
на 10.03.2023 в 18:17:59 #7alabala654 на 10.03.2023 в 16:55:42 По-скоро не разбирам какво в арменския закон ги притеснява? Евентуално него бих прочел. Фианасирането на каквито и да е организации и особено на медии, трябва да е напълно прозрачно за мен. Дори не знам защо слагат праг от 20% чуждо финансиране.... чуждо, местно.. за мен трябва паричните потоци да са ясни и проследими. Аз също бих искал да видя всяка медия в България как си формира бюджета и от къде си осигурява финансиране.
alabala654
на 10.03.2023 в 16:55:42 #6bravebg, прав си че закона е регистриран първо в САЩ. Само че не е заради Китай а заради фашистите от нацистка Германия. Създаден е през 1938г. и коренно се различава от руския. Направо няма нищо общо. Ако ти се занимава му хвърли едно око.
komsomoletz
на 10.03.2023 в 16:39:15 #5Nai-posle i v Грузия se pojavuha fashist, nazisti, prevratadjii i t n. Zasega lipsva samo AH v chelnite reditzi! No sled ryskite osvobozjdenija v nachaloto na 21 vek ne ostanaha rusnatzi v Грузия za da mogat ruskite mirotvorzi da doidat i da gi zashtitavat.
bravebg
на 10.03.2023 в 15:23:14 #4Закона бил за репресиране Русия го използвала.... а защо не кажете, че и САЩ го използват? И то даже първи те го въведоха.... заради медиите, които се спонсорират от Китай.... сега обаче когато трябва да се осветлят американските пари за медии в Грузия, закона стана неудобен А какво лошо има да се знае как се спонсорират медиите формиращи общественото мнение? Да не би в закона да е написано, че ако се спонсорират от Русия няма да предоставят тази информация?
alabala654
на 10.03.2023 в 14:14:06 #3Ама разбира се... те хората си искат руското влияние ама американците ги тласкат към ЕС и запада. Грузинците се опитват яростно да се предпазят от западното влияние обаче "видимата ръка" не им дава. Ще трябва да ги "освободят" и тях руснаците както се опитват да "освободят" Украйна.
Кастело Белведере
на 10.03.2023 в 14:10:58 #2Не могат да преглътнат кремълските неофашисти, че Никой не ще в "руский мир", на когото всички завиждали (както рече жужето). Даже копейките и "полезните" бягат като от чума от композираните за тях безплатни влакове за заселване в расия.
NaskoZashtoto
на 10.03.2023 в 13:58:33 #1Това, което тече вТбилиси е поредната “цветна революция”, което е политкоректния евфемизъм за дирижиран от вън държавен преврат. Москва е загрижена, защото е явно, че независимо от успеха или неуспеха на този преврат, влиянието на Русия в съседна Грузия само ще намалее.