Грузия отбелязва петата поредна нощ на протести срещу решението на правителството да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз (ЕС), съобщава "Евронюз".

На пресконференция с Литва, Латвия и Естония, канадският външен министър Мелани Жоли изрази солидарността на Канада с грузинския народ и каза, че те "са много загрижени за това, което Русия се опитва да направи в Грузия".

Снимка 693850

Източник: EPA/БГНЕС

В неделя трите балтийски държави обявиха, че ще наложат национални санкции срещу онези, "които участват в потушаването на законните протести в Грузия".

Джоли каза, че Канада ще последва примера и "ще санкционира ключови лица, а също и предприятия, организации, които са замесени или в нарушения на правата на човека, или в корупция", въз основа на техния собствен режим на санкции.

Това идва след като протестиращите се върнаха пред стълбите на парламента на Грузия в Тбилиси в понеделник за пета нощ на демонстрации, след като правителството, което беше осъдено от критиците си за предполагаемо манипулиране на резултатите от победата, реши да спре пътя към членство в ЕС.

Грузинският президент призова ЕС за помощ

Грузинският президент призова ЕС за помощ

Обвинява Русия във водене на хибридна война

Протестиращи са хвърляли камъни по полицията, на което служителите на реда са отговорили с водни оръдия.

В понеделник Министерството на вътрешните работи на Грузия съобщи, че 224 протестиращи са били задържани по административни обвинения и трима арестувани по наказателни обвинения. 113 полицаи са били ранени, като други трима са били хоспитализирани след сблъсъци с протестиращи.

Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили, която изрази подкрепата си за протестите, каза, че много от арестуваните протестиращи също са получили рани, някои от тях - бити от полицаи.

В социалната медийна платформа X проевропейският държавен глава каза, че "това е атака срещу свободата на изразяване и правото на протест - нарушават се основни права, да не говорим за начина, по който хората биват арестувани и третирани, след като бъдат задържани".

Протестите постепенно се разпространиха извън столицата, като тълпи излязоха по улиците на регионални градове като Батуми, Кутаиси и Рустави. Училища и университети в цялата страна също проведоха стачки и напускания.

Грузинският премиер отказа всякакви преговори с протестиращите

Грузинският премиер отказа всякакви преговори с протестиращите

Центърът на Тбилиси отново се пълни с хора

На брифинг в сградата на правителството в понеделник грузинският премиер Иракли Кобахидзе каза, че процесът на европейска интеграция не е отложен, а вместо това "ще продължи с максимална интензивност".

Премиерът каза, че дипломатите са получили "ясни инструкции, че процесът на европейска интеграция на Грузия трябва да продължи с максимална интензивност", по време на среща във външното министерство.

"Това е реалността. Всичко останало е просто лъжа, умишлено разпространявана от радикалната опозиция и свързаните с нея медии.", каза той. 

Кобахидзе добави, че ръководителят на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Паскал Ализард е писал на външния министър Мака Бочоришвили относно бъдещото сътрудничество след първата сесия на новия парламент.

Той каза, че писмото също така подчертава, че изборите са проведени при конкурентни условия, тъй като те "предлагат на гражданите голям избор, бяха добре организирани и кандидатите имаха свободата да водят кампании".

Грузинският премиер се закани, че няма да допусне Майдан

Грузинският премиер се закани, че няма да допусне Майдан

За тази вечер е планиран нов протест