Победата на Мохамед Морси, издигнат от ислямистите, на президентските избори в Египет е крачка напред, но трябва да се свършат повече неща, за да има пълен преход към демокрация, пишат американски топ таблоиди, цитирани от „Франс прес".

Вчера бяха изнесени официалните резултати от надпреварата, които определиха Морси за победител. Първият президент след дългогодишното управление на сваления през февруари 2011 година Хосни Мубарак.

Египет предприе колеблива стъпка към демокрация - избягвайки изпадането в хаос", пише „Вашингтон пост" по повод победата на Морси над съперника му бившият премиер Ахмед Шафик.

„Уолстрийт джърнъл" излиза с подобни думи: „Пътят към демокрация остава несигурен, но тези президентски избори се квалифицират като стъпка напред".

Победата на Морси - „двусмислен крайъгълен камък в обещанията на Египет за преход към демокрация", пише „Ню Йорк Таймс".

Уолстрийт джърнъл" предупреждава, че Морси, кандидатът на „Мюсюлманско братство", който напусна движението, за да поеме позицията, ще трябва да успокои народните страхове относно намеренията на правителството.

"Мнозинството подкрепи някой друг в първия кръг на изборите и в балотажа то отхвърли връщането на стария режим, представляван от Шафик. Египтяните не гласуваха за ислямистка държава", пише таблоидът още.

„Вашингтон пост" предупреди, че политическата ситуация в страната далеч не е решена, въпреки че е обявен победител от президентските избори.

Дали това развитие се превръща в основа за изграждане или прелюдия към последващата дестабилизация в Египет ще зависи от това дали военните и ислямистите могат да намерят модус вивенди (споразумение между тези, които имат различни позиции - б.р.), въз основа на демократични принцип", пише „Вашингтон пост".

Един нежелан бъдещ резултат би бил военно установяване, което би позволило на Братството бавно да ислямизира страната в замяна на задържане на властта. Светът може и без Арабски Пакистан", пише „Уолстрийт джърнъл"

„Вашингтон пост" призовава САЩ да упражнят влиянието си върху военните в Египет, които получават повече от 1 милиард долара всяка година, за да осигурят „пълната правителствена власт" на Морси.

Египет все още има шанс напълно да завърши демократичният процес, но се изисква повече зряло политическо поведение от всички страни", заключва „Вашингтон пост".

илен тласък от страна на САЩ - особено към непокорните генерали от стария политически ред - може да помогне".

За „Уолстрийт джърнъл" „новият легитимно избран президент е добро демократично начало, но само това".