На 92 години в Белград почина академик Добрица Чосич - идеолог на съвременния сръбски национализъм, съобщи БГНЕС.

Чосич бе основният автор на т. нар. „Меморандум" на Сръбската академия на науките от средата на 1980-те години. В него се подчертаваше, че сръбската нация е застрашена и трябва да се защити.

Чосич още в средата на 1960-те години предлагаше подялба на Косово. В едно от последните си интервюта преди десетина дни той призна, че „Косово е загубено за Сърбия и че страната няма потенциал да воюва".

По време на управлението на сръбския диктатор Слободан Милошевич той изпълняваше длъжността президент на Съюзна република Югославия (СРЮ). Той бе първият държавен глава на СРЮ.

В периода от 1989 до 1990 г. създаде и ръководеше „Сръбската национална партия", която действаше на територията на Хърватия и Босна и Херцеговина.

В средата на 60-те години на миналия век Добрица Чосич публично защити действията на тогавашния вътрешен министър на Социалистическа федеративна република Югославия (СФРЮ) Александър Ранкович. Ранкович бе най-близкият сътрудник на югодиктатора Йосип Броз Тито и беше известен с жестоките преследвания на политическите противници и по-специално на тези в Македония и Косово. По негова лична заповед са избити стотици политически затворници.

В края на 1960-те години се говори, че Добрица Чосич е в конфликт с Тито, но това не му пречи да бъде приет в Сръбската академия на науките. Чосич е автор на десетки романи - „Корени", „Разделения", „Смъртни времена", „Зловещи времена", „Участие във властта"