Новото полско правителство, ръководено от Доналд Туск, разпусна комисията, която разследваше катастрофата от 2010 г. на самолета Ту-154 край Смоленск, в която загинаха президента Лех Качински и 95 души от военния и политически елит на Полша. Още от самото начало се породиха съмнения, че самолетът е свален умишлено.
Въпросът за катастрофата беше особено болезнен, тъй като полската делегация пътуваше от Варшава за Смоленск, за да участва в траурните церемонии, посветени на 70-годишнината от масовите разстрели в Катинската гора, при които 22 хиляди полски офицери и интелектуалци са избити от служители на съветското НКВД.
"Това е краят на лъжите от името на полското правителство, краят на харченето на стотици милиони злоти за дейности, които нямат нищо общо с откриването на причините за трагедията, а са политически мотивирани", заяви полският заместник-министър на отбраната Цезар Томчик.
Изводи за катастрофата трябва да се правят от авиационни експерти, а не от политици, е тезата на новото правителство на Полша, пише руската редакция на BBC.
Ръководителят на комисията Антони Мацеревич обвини полския премиер Доналд Туск в "дипломатическа измяна".
Според заповедта, с който Министерство на отбраната на Полша закрива комисията, членовете й са задължени в срок до 18 декември да се отчетат за цялата си дейност, включително документацията, средствата и оборудването, което е използвано. След това ще бъде направен анализ и оценка на цялата работа на комисията, създадена през 2016 г. по инициатива на Ярослав Качински, брат на загиналия Лех Качински.
Именно Ярослав Качински не прие и не беше съгласен с изводите на основната държавна комисия.
Още през 2011 г. полското правителство публикува доклад, според който отговорността за катастрофата пада върху малката и лоша подготовка на полските пилоти, лошото време и недостатъчно ясните заповеди, които са давани от страна на руските диспечери. Изводите бяха изведени и от доклада от 2019 г. на руските разследващи.
В доклада се посочва и че летището в Смоленск е недостатъчно и неадекватно обезпечено откъм условия за безопасно кацане. Според този доклад на полските разследващи руските диспечери не са съобщили на екипажа на самолета на президента Качински за лошите климатични условия в района и за наличието на резервни възможности за кацане. Освен това диспечерът не е уведомил екипажа на Ту-154, че самолетът се намира под траекторията си на спускане и командата за спиране на снижаването е дадена твърде късно.
След ново разследване от комисията, ръководена от Антони Мацеревич, през 2022 г. бе подаден доклад, според който самолетът се е разбил поради експлозии в лявото крило.
Мацеревич заяви, че на борда са избухнали две експлозии и нарече самолетната катастрофа край Смоленск "терористичен акт", който има за цел да лиши Полша от хората, които според него са довели страната до независимост. И макар и да нареди самолетна катастрофа на фона на действия, за които много наблюдатели обвиняват Русия - например влошаването на ситуацията със сигурността в Югоизточна Украйна - не посочи директно Москва за отговорна за катастрофата.
ivan-koichev
на 16.12.2023 в 21:53:23 #3И с какво им пречат тия хора на руснаците тия хора след като си признаха за убийствата в Катинската гора?
alabala654
на 16.12.2023 в 15:37:01 #2Нищо чудно да са руснаците. Те и за самолета на пригожин го водиха "катастрофа" после пък ужким било заради гръмнала граната докато пият... Убедени сме, че е чиста "случайност" и путин няма пръст в това
ivan-koichev
на 16.12.2023 в 11:47:04 #1"масовите разстрели в Катинската гора, при които 22 хиляди полски офицери и интелектуалци са избити от служители на съветското НКВД." Значи 22 хиляди полски офицери плюс интелектуалци, тогава колко ще да е общия брой "избити" та не се споменава или интелектуалците не се броят за "избити". Спомням си че преди десетия се споменаваше за малко над 6 хиляди полски офицери убити, сега как станаха 22 хиляди?* Па се питам полската армия имала ли е толкова офицери или това са само избитите, а тя е имала 2-3 пъти повече? * Да не стане като това на янките дето с ядрените бомбардировки над Хирошима и Нагазаки тогава с тях са се отървали с 2 000 жертви по малко па после почнали да се увеличават та според някои по настоящем са спасили вече 20 милиона жертви. Обективна журналистика, нали?