Десетки италиански полицаи и социални работници, изпратени от крайнодясното правителство на Италия в мигрантски центрове в Албания, се завърнаха у дома, след като стана ясно, че съоръженията, възхвалявани като модел за намаляване на пристигащите бежанци, са празни от седмици, съобщава "Гардиън".
Малко повече от месец след откриването на центровете за задържане за милиони евро за търсещи убежище в Албания, които трябваше да приемат до 3000 мъже на месец, повече от 50 полицаи вече бяха преместени обратно в Италия преди две седмици, а социални работници са заминали през уикенда, след като присъствието им в страната бе счетено за "ненужно".
От откриването им на 11 октомври само 24 лица, търсещи убежище, са били изпратени в центровете в Албания. Петима са прекарали по-малко от 12 часа в център за задържане, а останалите малко над 48 часа.
Всички бяха прехвърлени в Италия, след като италианските съдии сметнаха за незаконно задържането им в Албания преди изпращането им в страни като Бангладеш и Египет, считани за "безопасни" от Рим. По този начин съдиите потвърдиха решение от 4 октомври на Съда на ЕС, че страна извън блока не може да бъде обявена за безопасна, освен ако цялата й територия не се счита за безопасна.
В резултат на това центровете, представени от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като нов модел за създаване на центрове за обработка и задържане на търсещи убежище извън ЕС, са празни повече от месец.
Във време, когато правителството се бори да балансира бюджета - съкращавайки средства за образование, здравеопазване и социално осигуряване - опозиционните партии описаха сделката, която ще струва около 1 милиард евро (830 милиона паунда) за пет години, като "финансова катастрофа" .
"Мисията изпълнена!" каза Рикардо Маги, председател на лявата опозиционна партия Più Europa (Повече Европа). "Правителството първо пропиля огромна сума публични средства, след това с изпразването на центровете върна част от полицейския персонал в Италия, а сега дори социалните работници се връщат у дома. Това е епохален провал."
Схемата доведе до спор между правителството и съдиите, които бяха обвинени от крайнодесни партии, че възпрепятстват проекта.
Никола Гратери, главният прокурор на Неапол и един от най-авторитетните магистрати в Италия, каза в телевизионно интервю тази седмица: "Трябва да спрем да атакуваме магистрати само, защото не харесваме дадено решение. Не искам да давам политическа преценка, но казвам, че в момента в Албания има 250 служители на реда, които почти нищо не правят. Излишно е да държим 250 полицаи на мисия в Албания, така че мисля, че те трябва да бъдат върнати в Италия, където се борим с недостиг на персонал за хиляди полицаи.
Правителството каза, че центровете в Албания "ще останат отворени и работещи" и че трансферите в Италия са извършени според нуждите от персонал.
Но доверието в италианския премиер Джорджа Мелони е заложено на карта, след като тя превърна имиграцията в централен въпрос на кампанията. В миналото тя е критикувала предшествениците си за харченето на публични средства за управление на миграционната криза. Транспортирането по море на италиански военен кораб от само осем души, които пристигнаха в Албания през уикенда в средата на ноември, струва 250 000 евро - повече от 31 000 евро на търсещ убежище на борда.
Елизабета Пиколоти, депутат от Зеления и левия алианс, каза: "Правителството се провали, знаейки, че ще се провали. Похарчиха планина от пари и си играха с правата на хората. Това ще остане в историята като срамна страница за страната ни."
Британският премиер Кийр Стармър подкрепи по-рано през ноември плановете да се заплаща на страни като Виетнам, Турция и Ирак, за да помогнат да намаляване броя на нелегалните мигранти, които всяка година тръгват към Обединеното кралство. Стармър не отхвърли идеята за преговорите, като каза, че "няма да навлиза в подробности за каквито и да е договорености". Коментарите му дойдоха, след като Ивет Купър, министърът на вътрешните работи обяви, че иска следване модела на Италия с мигрантските центрове в Албания.