Италиански военен кораб отплава за Албания с втора малка група мигранти, съобщава "Ройтерс".
Рим се опитва да спаси противоречивия план за обработка на търсещи убежище в чужбина, след като първият опит се сблъска с правни пречки.
Правителството на премиера Джорджа Мелони се надява, че отвеждането на мигранти в охраняеми лагери в Албания, вместо да им бъде позволено да влязат в Италия, ще подейства като възпиращ фактор за други, които обмислят да направят опасния морски преход към Европа.
Италия изпрати първоначална група от 16 мигранти в Албания миналия месец, но всички те бяха върнати в рамките на няколко дни - повечето от тях, след като съд в Рим постанови, че не могат да бъдат задържани в балканската страна поради опасения относно правния им статут.
Само осем мигранти бяха изпратени към Албания днес, откъдето бяха спасени близо до остров Лампедуза. Това предполага, че правителството стъпва внимателно в опит да види дали може да преодолее задънената улица, в която попадна през октомври.
Първата група мигранти бяха от Египет и Бангладеш - две от 22 държави, които Италия класифицира като безопасни. Това означава, че според правителството те могат бързо да бъдат репатрирани.
Съдиите от Рим обаче поставиха под съмнение това, посочвайки скорошно решение на Съда на Европейските общности, според което страна извън ЕС не може да бъде обявена за безопасна, освен ако цялата ѝ територия не се счита за свободна от опасност.
В резултат на това всички закарани в Албания мигранти бяха върнати в Италия, където бяха поставени в неохраняеми приемни центрове.
Вбесен от решението, кабинетът на Мелони подобри правния статут на списъка си със сигурни страни, превръщайки го в законов акт, а не в министерско постановление, надявайки се, че това означава, че за съдилищата ще бъде по-трудно да оспорят неговата валидност.
Армията не уточни откъде идва новата група мигранти. Италианските вестници спекулираха през уикенда, че правителството може да се съсредоточи върху тунизийците, тъй като тяхната страна се смята за по-стабилна от много други.
Италия изгради два приемни центъра в Албания. Това е първата схема на страна от Европейския съюз за отклоняване на мигранти към страна извън ЕС. Съоръженията в Шенджин и Гжадер се обслужват от италиански персонал.
Съгласно споразумението общият брой на мигрантите, пребиваващи наведнъж в Албания, не може да надхвърля 3000 души.
Италия увери, че само "неуязвими" мъже от безопасни страни ще бъдат изпращани там, като наложи лимит от 36 000 мигранти годишно.