На мигрантите на гръцките острови ще бъдат предложени по 2 000 евро на човек, за да се приберат по родните си страни съгласно доброволна схема, лансирана от Европейската комисия в опит да се облекчат тежките условия в лагерите за мигранти и бежанци, съобщава "Гардиън".

Сумата е повече от пет пъти над обичайната сума, предлагана на мигрантите, за да им помогне да възстановят живота си в родните си страни, в рамките на програми за доброволно връщане, управлявани от Международната организация за миграция към ООН.

Брюксел предупреди Гърция да не отменя правото на убежище

Брюксел предупреди Гърция да не отменя правото на убежище

Гърция ще трябва да обяснява защо бие мигранти

Офертата е в сила един месец, като Европейската комисия се опасява, че схема с отворен край ще привлече още мигранти в Европа. Тя няма да се прилага за бежанци, които нямат домове, в които да се върнат, а има за цел да стимулира мигрантите, които търсят по-добър жизнен стандарт, да напуснат островите.

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви, че схемата е "възможност за целева група", като добави, че Международната организация за миграция ще управлява схемата с граничната агенция на ЕС "Фронтекс".

"Бежанците няма да се върнат, разбира се, не могат да се върнат, но икономическите мигранти, които може би знаят, че няма да получат положително решение за убежище, биха могли да се заинтересуват от това", каза тя пред журналисти.

Според нея схемата може да бъде бърз начин за облекчаване на натиска върху лагерите за мигранти на гръцките острови, където условията били "напълно неприемливи".

Европейската комисия заяви, че се надява 5000 души да приемат предложението, въпреки че призна, че липсва статистика за това колко хора на гръцките острови са "икономически мигранти", а не бежанци. На мигрантите в континенталната част на Гърция вероятно ще бъдат предложени допълнителни пари да си ходят - много по-малко от 2000 евро, но повече от обичайната сума за презаселване от 370 евро.

От 2016 г. 18 151 души са избрали да се върнат у дома от Гърция по програмата за доброволно връщане, финансирана от ЕС и управлявана от Международната организация за миграция. Само около една пета от тях (3 927) са били на островите.

Допълнителните пари ще дойдат от спешната помощ за Гърция в размер на 700 млн. eвро от бюджета на ЕС, обещана от Комисията по-рано този месец, след като Турция обяви, че "отваря портите" и изпраща мигранти в Европа.

Европейската комисия също така се опитва да убеди повече правителства да приемат деца без придружител на гръцките острови. Днес стана ясно, че Хърватия и Ирландия са се присъединили към Финландия, Франция, Германия, Люксембург и Португалия, като са се съгласили да приемат непридружени непълнолетни. Около 1600 деца ще бъдат разпределени между седемте държави.