Преговорите, насочени към осигуряване на прекратяване на огъня в Газа, са в застой заради степента на изтегляне на израелските сили от палестинския анклав, съобщиха в събота палестински и израелски източници, цитирани от "Ройтерс".
Въпреки това се очаква непряките преговори по предложението на САЩ за 60-дневно прекратяване на огъня да продължат, съобщиха източниците, въпреки последните пречки за постигане на споразумение.
Палестински източник заяви, че Хамас е отхвърлил предложените от Израел карти за изтегляне, тъй като те биха оставили около 40% от територията под израелски контрол, включително цялата южна част на Рафах и други територии в северна и източна Газа.
Два израелски източника заявиха, че Хамас иска Израел да се оттегли до линиите, които е държал в предишно примирие, преди да поднови офанзивата си през март.
Палестинският източник заяви, че въпросите, свързани с помощта и гаранциите за прекратяване на войната, също представляват предизвикателство и добави, че кризата може да бъде разрешена с по-голяма намеса на САЩ.
Белият дом заяви в понеделник, че пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф, който изигра основна роля в изготвянето на последното предложение за прекратяване на огъня, ще пътува до Доха тази седмица, за да се присъедини към дискусиите там.
Делегации от Израел и Хамас са в Катар от неделя в подновен натиск за споразумение, което предвижда поетапно освобождаване на заложници, изтегляне на израелските войски и дискусии за пълно прекратяване на войната.
Хамас отдавна настоява за край на войната, преди да освободи останалите заложници; Израел настоява, че ще прекрати боевете само когато всички заложници бъдат освободени и Хамас бъде разбит.
Войната започна на 7 октомври 2023 г., когато водени от Хамас бойци нахлуха в Израел, убивайки около 1200 души и вземайки 251 заложници в Газа. Смята се, че най-малко 20 от останалите 50 заложници там са все още живи.
Последвалата кампания на Израел срещу Хамас оттогава е убила над 57 000 палестинци, според здравните власти в Газа, разселила е почти цялото население от над 2 милиона души, предизвикала е хуманитарна криза и е оставила голяма част от територията в руини.