Президентът на Южна Корея Мун Дже-ин обяви, че вижда последната си година в управлението като последен шанс за постигане на траен мир със Северна Корея, и настоя, че е време да се предприемат действия на фона на прекъснатите преговори за ядрените и ракетните програми на Пхенян, предаде "Ройтерс".

Коментарите на Мун в реч, отбелязваща четвъртата година от неговия президентски мандат, идват преди първата му среща с американския президент Джо Байдън във Вашингтон на 21 май.

Очаква се южнокорейският президент да притисне САЩ да се ангажират със Северна Корея, въпреки че Байдън не проявява особен интерес да превърне Северна Корея в основен приоритет.

Южна Корея: Малко вероятни са провокации от Севера преди срещата на върха през май

Южна Корея: Малко вероятни са провокации от Севера преди срещата на върха през май

Все пак не изключва нищо от Пхенян

"Ще разглеждам оставащата една година от мандата си за последна възможност да се премине от непълен мир към такъв, който е необратим", изтъкна Мун и допълни: "Сега времето за дълги обсъждания също приключва. Време е да се предприемат действия."

Администрацията на Байдън казва, че на увертюрите към Пхенян не е отговорено, а наскоро тя завърши преглед на политиката, който призовава за "практически" подход за използване на дипломация за намиране на постижими цели за убеждаване на Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия.

Мун каза, че приветства заключението на прегледа на политиката и че то демонстрира "гледна точка, че настоящият застой в диалога не е желателен".

Байдън обаче не е показвал признаци за разхлабване на санкциите, които възпрепятстваха опитите на Мун да започне икономически и туристически проекти със Северна Корея, а Белият дом не назначи специален пратеник, който да се справи с проблема.

Вниманието и на двете Кореи е отвлечено от последиците от продължаващата пандемия от коронавируса.

Изправен пред спадаща подкрепа у дома, Мун обеща, че правителството ще увеличи допълнително фискалните разходи, ако е необходимо за увеличаване на работните места, тъй като страната се сблъсква с най-лошия процент на безработица от две десетилетия насам.

КНДР все още не е потвърдила случаи на коронавирус

КНДР все още не е потвърдила случаи на коронавирус

Страната очаква около 2 млн. дози ваксина

Северна Корея твърди, че няма регистрирани заразени с коронавируса, но наложи строги затваряния на границите и ограничения на движението, които осакатиха търговията и влошиха икономическите проблеми.

Мун направи ангажимента със Северна Корея знаков проект и изглеждаше да е постигнал напредък през 2018 г. по време на срещи с комунистическия вожд Ким Чен-ун, но докато Мун Дже-ин навлиза в последната си година в управлението, Пхенян не проявява голям интерес към разговорите.

Правителството на Северна Корея последователно критикува и осмива Сеул, а миналата година взриви междукорейски офис за връзка, изграден на нейна територия. Но от 2017 г. комунистическият режим не е тествал ядрени оръжия или ракети с голям обсег.

В речта си Мун каза, че не смятал, че Северна Корея отхвърля диалога, а по-скоро чака за допълнителна оценка на американската политика.

Въпреки че три междукорейски срещи на върха и две срещи Северна Корея-САЩ от 2018 г. насам не разрешиха ядрените проблеми, те спомогнаха за намаляване на напрежението и поддържане на мира и доказаха, че дипломацията е от ключово значение, каза той.

"Ако има възможност да се рестартира часовника на мира и да се ускори мирния процес на Корейския полуостров, ще направя всичко, което мога", подчерта Мун и отбеляза: "Очаквам с нетърпение Северна Корея да отговори положително."

Новата политика на САЩ към КНДР не засяга Южна Корея

Новата политика на САЩ към КНДР не засяга Южна Корея

САЩ търсят дипломатически начини към ядрено разоръжаване на Северна Корея