Унгарската енергийна компания MOL ще подкрепи сръбските си колеги от НИС в трудната ситуация със санкциите, съобщи сръбският телевизионен и радиоканал RTS.

"Сърбия винаги може да разчита на MOL, която е готова да удвои доставките за Сърбия. Променяме логистиката, за да можем да реагираме по-бързо в случай на нужда", цитира RTS думите на заместник-началника на отдел "Горива" на MOL Каба Жотер.

В същото време той отбеляза, че "все още има логистични пречки и наличните мощности не са достатъчни за достатъчно доставки за Сърбия в случай на спиране на НИС, но MOL продължава да си сътрудничи с представители на съответните министерства за намиране на по-добри решения".

"Имаме отлично сътрудничество с всички компетентни органи, но е важно да предприемем подходящи мерки сега, за да избегнем ситуацията, така че страната да не се сблъска с проблеми с доставките по-късно", каза Йотер.

RTS отбелязва, че унгарският министър на външните работи Петер Сиярто и сръбският министър на енергетиката Дубравка Джедович-Ханданович са обсъдили ситуацията в Белград през последните няколко дни. След това в Будапеща са разговаряли сръбският президент Александър Вучич и унгарският министър-председател Виктор Орбан.

По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия е в контакт със Сърбия относно ситуацията около компанията НИС (Naftna Industrija Srbije), като Руската федерация е поискала спешни консултации по въпроса.

Сърбия се надява санкциите срещу NIS да се отложат с 90 дни

Сърбия се надява санкциите срещу NIS да се отложат с 90 дни

Но нямат отговор от САЩ

Лавров подчерта, че руско-сръбското споразумение за НИС предвижда, че "при никакви обстоятелства тя не подлежи на национализация".

На 10 януари САЩ наложиха санкции срещу две руски петролни компании - "Газпром нефт" и "Сургутнефтегаз", както и срещу техните дъщерни дружества.

В списъка е включено и сръбското дъщерно дружество на "Газпром нефт" - NIS, рискът от санкции на САЩ срещу което беше обявен от сръбския президент Александър Вучич в края на декември.

Сърбия няма да национализира NIS, въпреки че има право

Сърбия няма да национализира NIS, въпреки че има право

Страната започва консултации с американци и руснаци относно санкциите, засягащи "Газпром"

Вучич заяви, че Съединените щати са поискали от Сърбия пълно изтегляне на руския капитал от NIS в рамките на 45 дни. В същото време той припомни, че сръбското правителство е продало контрола в НИС на руската "Газпром нефт" през 2008 г. и през годините НИС е допринесла за значителни приходи в сръбския бюджет, както и за развитието на много проекти.

От пресслужбата на НИС заявиха, че компанията внимателно ще разгледа всички подробности във връзка с публикуваната информация за санкциите и ще анализира всички последици за дейността на компанията.

Вучич: Сърбия ще изкупи дела на "Газпром" в NIS

Вучич: Сърбия ще изкупи дела на "Газпром" в NIS

Сделката е за €600 млн.

"В същото време НИС ще продължи да обръща специално внимание на поддържането на стабилността на вътрешния пазар на петролни продукти. Понастоящем дейността на компанията се осъществява без прекъсвания, снабдяването на мрежата от бензиностанции на НИС е без прекъсвания, а рафинерията в Панчево работи нормално, като доставя всички необходими петролни продукти на пазара", се казва в коментара.

НИС е единствената компания в Сърбия, която се занимава с проучване и добив на въглеводороди и притежава голяма рафинерия в Панчево. Компанията доминира на сръбския пазар на петролни продукти, като разполага с мрежа от бензиностанции на НИС в Босна и Херцеговина, България и Румъния, наброяваща общо над 400 бензиностанции. Понастоящем "Газпром нефт" притежава 50 % от НИС, като "Газпром" държи 6,15 %. Други 29,87% от акциите са собственост на Сърбия, а останалите са на миноритарни акционери.