Президентът Александър Вучич каза в сряда, че Сърбия няма да участва в изземването на руска собственост и национализацията на NIS, въпреки че има право. Той очаква продължение на разговорите с руснаците в петък, както и пристигането на техни експерти, съобщава ТАНЮГ. Водят се разговори и с американската Служба за контрол на чуждестранните активи. 

"Важни хора идват в Белград и започваме консултации. Започваме сериозни разговори с тях. Казах им, че не ме интересува, да намерят решения. Единственото, което искам, е Сърбия да има достатъчно петрол и петролни деривати", подчерта Вучич.

Вучич: Сърбия ще изкупи дела на "Газпром" в NIS

Вучич: Сърбия ще изкупи дела на "Газпром" в NIS

Сделката е за €600 млн.

Припомняме, че миналата седмица той съобщи, че Сърбия ще изкупи дела на "Газпром" в NIS, ако бъдат наложени санкции от САЩ.

"Вече имаме пари, за да изкупим NIS. Ако стойността на компанията се оценява на 1 млрд. евро, говорим за 600 млн. евро за изкупуване на акциите на "Газпром" и "Газпром нефт". И тук е моят въпрос към американците. Искате ли ние да ги купим и те веднага да разполагат с 500, 600 или 700 млн. евро?", заяви тогава Вучич.

Той уточни също, че Сърбия ще получи документа за санкциите на САЩ срещу NIS на 10 или 13 януари. Страната разполага с резерв от дизелово гориво и бензин за 85 дни, така че не се очаква криза в доставките на петрол, каза сръбският лидер. Въпреки това той планира да обсъди вноса по Адриатическия петролопровод с хърватския министър-председател Андрей Пленкович.

Вучич не приема Сърбия като руски "троянски кон" в Европа

Вучич не приема Сърбия като руски "троянски кон" в Европа

Въпреки че Белград не наложи санкции заради войната в Украйна

Белград не знае дали Вашингтон ще запази ограниченията срещу NIS в случай на пълно намаляване на дела на "Газпром" или само на мажоритарния дял. Той заяви, че САЩ искат да "обърнат Сърбия в своя посока", а не да я "наказват".

Вучич заяви още, че санкциите на САЩ срещу NIS могат да влязат в сила още на 15 март, което ще доведе до сериозни проблеми за сръбските рафинерии и нефтохимически компании.

През януари той планира визита за разговори с новоизбрания лидер на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон, след което ще обсъди настоящата ситуация с руския президент Владимир Путин. Вучич говори за намерението на САЩ и Великобритания да наложат съответните санкции в средата на декември и нарече решението "геополитическо".

ISW: Войната на Путин удря "Газпром"

ISW: Войната на Путин удря "Газпром"

Русия стяга обръча около Покровск

Сръбският президент също така нарече Москва надежден партньор, а принудителното изземване на контролния пакет акции на "Газпром" - краен сценарий, който се подкрепя от повече от половината членове на правителството.

Москва смята западните санкции за незаконни и настоява за тяхната отмяна. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че разговорът на Путин и Вучич се координира "възможно най-бързо".