Турската лира се срина до рекордно равнище спрямо долара на фона на опасенията за изтичане на инвестиционен капитал и способността на страната да се справи със ситуацията, съобщава "Асошиейтед прес".
Лирата спадна до над 4,80 за долар днес, което е срив с около 5 процента в сравнение с вчера.
Турската централна банка е подложена на натиск да проведе извънредна среща за рязко увеличаване на лихвите преди планираното редовно заседание на 7 юни, но за нея това не е желателно, тъй като президентът Реджеп Тайип Ердоган иска ниски лихви. По-високите лихвени проценти могат да подкрепят валутата и да засилят инфлацията, но също така пречат на икономическия растеж, правейки кредитите по-скъпи и неизгодни.
Лирата загуби повече от 20 процента от стойността си срещу долара от началото на годината. Рискът е, че ще се увеличат цените на вносните стоки, което би довело до ефективно обедняване на турските граждани. Това би могло също така да насърчи повече инвеститори да изтеглят парите си, ако очакват стойността на техните инвестиции да се понижи, след като валутата се срива.
Пазарните тревоги на Турция отчасти отразяват глобалната тенденция, при която валутите на развиващите се икономики са подложени на натиск. Според икономисти това е отчасти защото Федералният резерв на САЩ увеличава лихвените проценти, насърчавайки инвеститорите да насочат парите си към САЩ вместо в други икономики.
Тъй като Турция е особено зависима от чуждестранния капитал, нейните пазари са едни от най-пострадалите. Други страни, в които се наблюдава рязко поевтиняване на техните валути, са Бразилия и Аржентина.
Но валутата на Турция е под особено силен натиск заради сложния политически контекст. Въпреки че централната банка на теория е независима от правителството, Ердоган оказва натиск върху нея да не повишава лихвите, докато той се подготвя за предсрочните президентски и парламентарни избори през следващия месец.