Хиляди демонстранти организираха на 29 юни улични блокади в Сърбия, съобщава АП.
Хората са разгневени от ареста на много протестиращи, които стигнаха до сблъсъци с полицията на масовия протест ден по-рано с искане за предсрочни избори.
Полицията съобщи в неделя, че 48 служители на реда са ранени, докато 22 протестиращи са потърсили медицинска помощ. От 77 задържани, 38 остават в ареста в неделя, като повечето от тях са изправени пред наказателни обвинения, каза министърът на вътрешните работи Ивица Дачич.
Най-малко още осем души са били задържани през деня, съобщиха прокурорите.
Протестиращи поставиха метални огради и контейнери за боклук на различни места в столицата Белград, блокирайки и ключов мост над река Сава. Протестиращи в северния град Нови Сад замеряха офисите на управляващата популистка Сръбска прогресивна партия с яйца.
Подобни протестни блокади са били организирани и в по-малки градове.
Протестиращи на 28 юни бяха задържани за нападение срещу полицията или за предполагаем заговор за сваляне на правителството на митинга в събота в Белград.
Десетки хиляди хора присъстваха на митинга, проведен след близо осем месеца упорито несъгласие, което разтърси управлението на президента Александър Вучич.
Протестиращите също така обявиха настоящото популистко правителство за "нелегитимно" и прехвърлиха отговорността за всяко насилие върху правителството.
Вучич обвини организаторите на митинга в подбуждане към насилие и нападения срещу полицията, настоявайки за съдебно преследване.
Той също така критикува "терористите и тези, които се опитаха да свалят държавата", като посочи главния декан на Белградския университет Владан Джокич, който беше сред протестиращите.
"Ще има още арести, каза той. Идентифицирането на всички лица е в ход", коментира Вучич.
Антиправителствените протести започнаха, след като реновиран навес на железопътна гара се срути през ноември, убивайки 16 души. Мнозина в Сърбия обвиниха за трагедията в северния град Нови Сад корупцията и небрежността в държавните инфраструктурни проекти.
Вучич многократно отхвърля искането на студентите за незабавно предсрочно гласуване вместо редовни избори, планирани за 2027 г.
Критиците казват, че Вучич става все по-авторитарен, откакто е дошъл на власт преди повече от десетилетие, задушавайки демократичните свободи, като същевременно позволява на корупцията и организираната престъпност да процъфтяват. Той отрича това.
Сърбия официално се стреми към членство в Европейския съюз, но правителството на Вучич е подхранвало отношенията си както с Русия, така и с Китай.