Руският президент Владимир Путин даде да се разбере, че иска да възобнови преговорите за намаляване на ядрените оръжия възможно най-скоро. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".
Той направи изказването си в отговор на коментарите на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Вчера американският държавен глава посочи, че иска да работи за намаляване на ядрените оръжия и добави, че според него Русия и Китай може да подкрепят намаляването на собствените си оръжейни способности.
Песков отбеляза, че топката е в полето на Вашингтон.
Договорът за намаляване на стратегическите оръжия Нов СТАРТ, който ограничава броя на стратегическите ядрени бойни глави, които Съединените щати и Русия могат да разполагат, изтича на 5 февруари 2026 г.
Той е последният остатък от усилията за забавяне на надпреварата в ядрените оръжия между бившите суперсили от Студената война и за увеличаване на прозрачността чрез налагане на проверими ограничения върху броя на оръжията.
През октомври миналата година обаче беше съобщено, че Русия няма да подпише нов договор със Съединените щати.
Русия и САЩ заедно контролират 88% от ядрените бойни глави в света.
Миналата година Путин обяви, че Русия актуализира своята политика по отношение на ядрените оръжия и разширява списъка от сценарии, при които може да прибегне до използването им.
Gоspоd_Bog
на 24.01.2025 в 13:06:53 #3За пореден път ционистката медия измисля заглавия за да поеме ционисткия хОр в ционисткия си гАз
ВълкСчадъР
на 24.01.2025 в 13:05:13 #2На преебаните Честито
ВълкСчадъР
на 24.01.2025 в 13:04:16 #1"Газпром" заговори за повишаване на цената на газа за руския пазар Компанията загуби най-големия си пазар и през 2023 година записа първа годишна загуба от години Цената на газа на вътрешния пазар в Русия трябва да бъде такава, че да дава възможност на "Газпром" да развива своята инвестиционна програма, коментира един от директорите на компанията Алексей Сахаров пред комисията по енергетика в Думата. Депутатите са дискутирали промени в бюджета и данъчната политика за реализацията на стратегията за развитие на енергетиката до 2050 година, пише "Интерфакс". Според позицията на Сахаров цената на газа не осигурява средства за капиталовата програма. Цените на природния газ за вътрешния пазар в Русия са регулирани. "Газпром" загуби най-големия си пазар Европа след началото на войната в Украйна и през 2023 година записа и първата си годишна загуба от почти 25 години. Тя беше в размер на над 6 млрд. долара. Въпреки усилията да насочи газовия поток на изток, газовият гигант не може да реализира тази задача заради липсата на инфраструктура. Според медийни публикации Китай отказва да участва във финансирането на проекта за разширяване на "Силата на Сибир". Официално Пекин действително отпусна инвестиции за трасе за доставка на газ от Туркменистан. Сахаров поиска и преразглеждане на таксите за пренос на газ за независими производители, които са замразени от 2015 година насам. В момента "Газпром" изпълнява тази дейност с голяма загуба - таксата е фиксирана на 65,20 рубли за 1000 куб. метра, доставени на 100 км, а разходите са в размер на 109 рубли. За да бъдат набрани пари за новите проекти на "Газпром" таксата трябва да бъде 170 рубли, изчисляват от компанията.